552 Van even groot belang als de bescherming van zich in bepaalde onderko mens bevindende dieren is de bescherming van dieren in de straten der stad, te meer daar hier de wegvluchtende dieren voor de burgerbevolking gevaren opleveren. Het verdient aanbeveling op belangrijke verkeerspunten collectief beschermende ruimte voor dieren in te richten. Voor de behandeling van getroffen dieren moeten lazaretten worden ge bouwd. De „Tier Sammellazarette" worden onderverdeeld in een chirurgische afdeeling en een afdeeling voor gaszieke dieren. Voor de behandeling van gaszieke dieren zijn aanwezigZuurstofinhalatietoestellen, een bloedtrans fusie-apparaat, voorts cardiotonica, lobeline, calcimagon, joodkali, sulfoliquid, chloorpraeparaten, druivensuiker, gummi arabicum, bicarbonas natricus, kalium permanganaat, alkalische oogzalf, „Mittel zur Reizkörpertherapie", soda, zeep, verbandartikelen en brandzwachtels. Er moeten ontsmettingsplaatsen zijn, waar met mosterdgas besmette dieren, tuig, dekkleeden, voorwerpen, voertuigen enz. worden ontsmet. Het ontsmetten geschiedt door ontsmettingsploegen, waarvan het personeel is voorzien van gasmaskers en beschermende kleeding. Ontsmetten van dieren kan worden verricht door afwasschen met lauw warm water of kalium- permangaaat-oplossing. Beter is speciale badinrichtingen te construeeren, waarin de dieren langeren tijd achtereen kunnen baden, z.g. „Entgif tungs- tauehbad". Een dergelijke badinrichting bestaat uit een gang, met een in de lengte verloopend bassin van 7 meter. De te ontsmetten dieren gaan met tusschenruimten in het bassin en komen aan de andere schuin omhoog- loopende zijde er uit. De hoogte van de vloeistofspiegel t.o.v. de bodem van het bassin is 1,85 meter. Als badvloeistof worden gebruiktchloramine, ka- liumpermanganaat en soda oplossingen. Het groote voordeel van een dergelijke badinrichting is, dat bij het zwemmen alle deelen van de huid, langeren tijd met de ontsmettende vloei stof in aanraking zijn. Na het bad worden de dieren afgespoeld met lauw warm water, terwijl zij steeds gescheiden blijven van de besmette dieren. Ontsmetten van materieel (tuig, dekkleeden enz.) geschiedt elders, in de buitenlucht. Op de ontsmettingsplaatsen zijn aanwezigemmers, flesschen, kuipen, kannen, chloorkalk, losantin, chloramine, kalium permanganaat, bicarb, natricus, soda, zeep, vaseline. Abattoirs, veekralen, vleeschwaren- fabrieken, markthallen, koelhuizen hebben eigen ontsmettingsplaatsen. Vleeschwaren worden ontsmet door koken of wasschen met kalium- permanganaat. Aan het slot van dit zeer interessante, met fraaie afbeeldingen geïllustreer de artikel, stelt Richters een organisatie van den veterinairen luchtbescher mingsdienst voor, die op het volgende neerkomtDe leiding van deze dienst berust bij den dierenarts voor de luchtbescherming. Het uitvoeren der al- gemeene veterinaire maatregelen is in handen van een regeerings- en veeart sen-raad of van de hoogere politieveeartsen. De diergeneeskundige lucht beschermingsdienst wordt verdeeld in a) een stabiele dienst, waartoe behooren de „Sammellazarette", ontsmettings plaatsen, gunstig gelegen dierenklinieken en het magazijn van veeartsenij middelen, b) een mobiele dienst, die gesplitst is in een „diergeneeskundige ploeg", belast met het verleenen van eerste hulp aan gaszieke dieren en ploegen voor het transport der zieke dieren. Het magazijn van veeartsenijmiddelen voorziet beide afdeelingen van geneesmiddelen. De ontsmetting van levensmiddelen van dierlijke her komst wordt verricht door den, met het toezicht op de levensmiddelen belasten, dierenarts. Voor het transport van zieke dieren moeten voer tuigen ter beschikking zijn, terwijl voor de z.g. „diergeneeskundige ploeg" een speciale tasch met instrumenten en geneesmiddelen voor gaszieke dieren ter beschikking is. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 132