hoogeren commandant kunnen bijv. niet worden gemist, omdat zulks uiteraard van invloed is op de door den partij comman dant te nemen maatregelen en uit te vaardigen bevelen. (1) In onderstellingen worden gegevens omtrent den vijand dikwijls uitsluitend ontleed aan veronderstelde vlieger berichten, bijv. in dien zin, dat blijkens vliegerwaarneming in den namiddag van den dag, voorafgaande aan den oefenings dag, vijandelijke troepen van zekere sterkte een bepaalde op stelling hadden ingenomen. (2) Toegegeven kan worden, dat het ook in de werkelijk heid zal kunnen voorkomen, dat de commandant van een ageerende troepenmacht over niet meer gegevens omtrent den vijand dan bovenaangegeven zal beschikken, doch met het oog op oefeningen in vredestijd zal het verstrekken van meer ge gevens dikwijls noodzakelijk zijn ten einde bepaalde bezwaren te ondervangen. (3) Gaat het n.l. om oefeningen met een zoodanig aange nomen tactischen of strategischen toestand, dat de comman dant van de te oefenen af deeling geen scherp omlijnd bindend bevel ontvangt, doch een opdracht of bevel, dat hem vrijheid van handelen laat of ruimte biedt voor het nemen van verschil lende besluiten, dan is het geenszins uitgesloten, dat die com mandant op grond van het feit, dat luchtstrijdkrachten hun waarnemingen niet door actie kunnen verifieeren en de opstel ling van den vijand gedurende den nacht belangrijke wijziging kan hebben ondergaan, een zoodanig besluit neemt en op grond daarvan zoodanige bevelen geeft, dat de oefening ge heel anders zal verloopen dan de leider, ook in verband met de opdracht der ensceneeringstroepen, gewenscht acht. (4) De leider zal in zoodanig geval na ontvangst der uit gevaardigde bevelen moeten ingrijpen door het verstrekken van nadere gegevens a.a., wat dan weer aanleiding zal geven tot nieuwe bevelen van den commandant der te oefenen afdee- ling en dikwijls ook tot wijziging van bevelen van niet-tacti- schen aard of van orders, welke in verband met de eerder uit gevaardigde bevelen van tactischen aard werden uitgegeven;

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 138