In Nov. 1927 werd de tocht naar Timor (Atamboea) onder nomen met 4 De Havillands. Na de aankomst van 4 C V's in Aug. 1927 werd de 3e escadrille opgericht. De overige 10 CV's kwamen in 1929. Zoo kwam het 15-jarig bestaan aan de beurt, hetwelk op 30 Mei 1929 op grootsche wijze gevierd werd. Tengevolge van de moeilijke finantieele omstandigheden kon de in uitzicht gestelde uitbreiding echter niet doorgevoerd worden. Gelukkig was de zoo noodzakelijke vernieuwing van het materieel, zij het dan ook in bescheiden aantallen, nog mogelijk. In 1930/'31 werden de Curtiss Hawk jagers aangekocht ter vervanging van de Fokkers D VII, die natuurlijk verouderd en bovendien geheel opgebruikt waren. Op 24 Sept. 1930 werd nog een vliegtocht naar Medan gemaakt. Helaas hield de bezuiniging niet alleen den groei tegen, maar moest zelfs het mes er in gezet worden. De ergste klap kwam eind 1931 toen van de toch al geringe personeelssterkte er 7 vliegeniers naar hun wapens terug moesten. Zoo langzamerhand zal men ook deze klap wel te boven komen, hoewel nog steeds de personeelsbezetting niet voldoende is voor de 3 escadrilles of afdeelingen, zooals ze tegenwoordig heeten. Van bijzondere beteekenis is de dag van 7 Nov. 1932, toen door den Commandant der Luchtvaartafdeeling voor het front van het geheele korps het monument onthuld werd „Voor onze gevallen kameraden" waarvoor reeds lang plannen bestonden, welke echter om finantieele redenen niet zoo spoedig verwezenlijkt konden worden. Momenteel zijn 2 afdeelingen uitgerust met Fokker C V, en 1 afdeeling met Curtiss jagers. De 4 overgebleven C IV's zijn omgebouwd tot transporttoestel met 4 passagiersplaatsen, terwijl er nog 2 DC I's in de vaart zijn. Thans, begin 1934, zijn de nieuwe verkenner-bommenwerpers besteld, de C X, ter vervanging van de verouderde C V. Wij hopen, dat de vliegdienst daardoor belangrijk aan gevechtskracht zal winnen. Hoewel niet rechtstreeks verband houdende met de militaire luchtvaart, is toch zeker van bijzonder belang de tocht van een Fokker F VII A, de Abel Tasman, op 12 Mei 1931 naar Australië en terug. Deze tocht werd geheel voorbereid door en geschiedde onder leiding van den kapitein-vliegenier Ir. M. Pattist, terwijl een bestuurder van de K.N.I.L.M., de res. 1ste luitenant Mol, "die bij de L.A. werd opgeleid, als piloot optrad. De Waamemersschool. 1922 1932. Reeds in 1917 begon een zeer elementaire waarnemersopleiding, welke bij gebrek aan hulpmiddelen slechts in hoofdzaak uit ver kenningsoefeningen kon bestaan. 443

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 13