7 doende geschooldheid in het ontwerpen en samenstellen van schriftelijke bevelen. (2) Elke oefening worde daarom benut om de comman danten (en c.q. hun adjudanten) er aan te gewennen, genomen besluiten duidelijk en volledig in bevelen om te zetten. Wordt hieraan in vredestijd niet alle aandacht besteed, dan wreekt zich dat in oorlogstijd. (3) Op het maken van schetsen, zijnde het middel ter be korting en ter verduidelijking van schriftelijke bevelen, dient de aandacht gevestigd te blijven. 16. Het opmaken en uitgeven van bevelen in het terrein en aan de hand van de zich voordoende terreinsomstandigheden ver dient ongetwijfeld de voorkeur boven het werken uitsluitend op gegevens verkregen door studie van de kaart. Is dit laat ste voor groote staven veelal niet te ontgaan (hoe belangrijk ook voor hen voorafgaande terreinverkenningen zijn), zoo zal bij bataljons en kleinere eenheden vorenbedoelde werkwijze in den regel toepassing kunnen en dan ook moeten vinden. 17. (1) Het tijdstip, waarop een bevel de onderdeelen bereikt, is afhankelijk van velerlei omstandigheden, zooals van den omvang, van den aard (bijv. algemeen of afzonderlijk bevel), van de wijze van uitgifte (bijv. schriftelijk of mondeling), van de vermenigvuldigingsapparaten, van de wijze van overbren ging, van de grootte van de troepenmacht bezien met het oog op te overbruggen afstanden, maar in de eerste plaats toch van het tijdstip, waarop het in het bevel belichaamde besluit wordt genomen. (2) Om een voorsprong op de tegenpartij te kunnen ver krijgen zal de troepencommandant daarom het nemen van een besluit niet te lang mogen uitstellen. Een besluit uit te stel len met het oog op bijv. het verkrijgen van een gegeven, dat de groote lijn der actie toch niet zou wijzigen, kan noodlottig worden. Hoofdzaak is, dat men zijn tegenpartij in ontwik keling vóór is en vóór blijft, alsmede den factor „tijd" zijn goeden invloed aan eigen zijde doet uitoefenen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 141