11 is een handeling, waartoe in beginsel eerst reden bestaat, wan neer de waarschijnlijkheid groot is, dat binnen korten tijd aan raking zal worden verkregen met vijandelijke af deelingen van zoodanige sterkte, dat de voorhoede (eerste gevechtséchelon) alléén die afdeelingen niet meer zou kunnen terugwerpen, bin den of weerstaan dan met opoffering van hare geheele ge vechtskracht. Deze phase van het gevecht mag niet steeds geacht worden te zijn ingetreden, wanneer de eerste aanraking met vijandelijke infanterie wordt gemeld, omdat deze infan terie toch kan bestaan uit enkele, mogelijk met middelen voor snel vervoer, vooruitgeschoven kleine afdeelingen, c.q. pa trouilles. (3) Is zulks het geval, dan zal het toegeven aan vorenom- schreven neiging leiden tot een voortijdige -- soms zelfs ge heel onnoodige ontplooiing en het aannemen van genoem den gevechtsvorm, met alle daaraan verbonden kwalijke ge volgen als tijdverlies, onnoodig verbruik van de kracht der troepen, een mogelijk prijsgeven van een voor de actie zeer geschikt terrein, een dikwijls ongunstige gevechtsgroepeering, enz. (4) Men hoede zich voor dergelijke misgrepen door een juist gebruik van de verkenningsorganen en van de voorhoede, welke laatste immers o.m. tot taak heeft vooruitgeschoven vijandelijke afdeelingen terug te werpen en nadere gegevens te verzamelen met het oog op een te verwachten gevecht. (5) Ook de wensch om bij den aanval zoo spoedig moge lijk 'svijands vleugels vast te stellen, heeft meermalen geleid tot een indeeling van 2/3 van de troepenmacht bij de front- groep, waardoor slechts 1/3 beschikbaar bleef voor het bevech ten van de beslissing. Hoewel zeer zeker gevallen denkbaar zijn, waarin dit noodzakelijk is, mag zulks toch niet tot een schema leiden. Voor elk geval dient nauwkeurig te worden overwogen, hoofdzakelijk in verband met de terreinsomstan digheden, hoe de beschikbare krachten dienen te worden ge groepeerd. (1) Het is meermalen voorgekomen, dat bij acties, waarbij de beslissing werd gezocht door een omvatting of omtrekking,

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 145