14 ging van dit vuur te verzoeken, een verzuim, dat zich in de werkelijkheid ernstig zou wreken. 30. Bij de oefeningen is opgemerkt, dat de commandanten van infanterie-eenheden bij het geraken onder vijandelijk artillerie vuur (aangegeven door de hulpleiders) niet steeds snel ge noeg de noodige maatregelen wisten te nemen om hun onder deel aan dit artillerie-vuur te onttrekken dan wel de uitwerking ervan te beperken. Onder deze omstandigheden moeten oogenblikkelijk bevelen worden gegeven om de troepen de meest geëigende opstelling tegen de uitwerking van het vijan delijke vuur te doen innemen. 31. Voor het front beveiligende cavalerie vertoont dikwijls de neiging om te spoedig naar een der vleugels uit te wijken. Dit behoort eerst te geschieden, wanneer de vijand ertoe dwingt dan wel ten behoeve van de actie der eigen troepen. 32. Met betrekking tot de vervanging van de cavalerie door in fanterie bij het invallen van de duisternis wordt opgemerkt, dat zulks niet inhoudt, dat de vervangende infanterie de op stelling inneemt, welke door de cavalerie wordt verlaten. De opstelling van dergelijke veiligheidsafdeelingen ondervindt be halve door den tactischen toestand en het terrein, mede sterk den invloed van de bijzondere eigenschappen van het wapen, dat met zoodanige beveiliging wordt belast. 33. (1) Het komt meermalen voor, dat een artilleriecomman dant, die de opdracht heeft met zijn artillerie een bepaald in- fanterie-onderdeel te steunen, niet uit zich zelf advies geeft omtrent het gebruik van de artillerie. Onder zulke omstandig heden neemt men dan waar, dat de infanterie-commandant het gebruik van de artillerie vaststelt en het advies van den artil lerie-commandant zich beperkt tot een uitspraak omtrent het al dan niet mogelijke van deze wijze van gebruik. (2) Uiteraard is het niet gewenscht, dat de artillerie-com mandant zijn advies achterhoudt tot de infanterie-commandant er om vraagt, terwijl in het geval, dat hij bedenkingen heeft

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 148