15 tegen het door den infanterie-commandant vastgestelde ge bruik van de artillerie, hij verplicht is een z.i. betere oplossing in overweging te geven. 34. (1) Met betrekking tot de artilleriewaarneming wordt op gemerkt, dat steeds en hardnekkig moet worden gezocht naar waarnemingsmogelijkheden op den grond, ook al beschikt men voor de waarneming over vliegtuigen, waarop immers om ver schillende redenen voor dit doel slechts bij bepaalde nood zaak en ook niet langer dan strikt noodzakelijk beslag mag worden gelegd. In onze terreinen treft men veelal de gelegenheid aan tot het inrichten van een verhoogden waarne mingspost (bijv. in een boom), van waaruit het inzicht in het voorterrein zeer wordt vergemakkelijkt en waardoor de steun verlening aan de infanterie, c.q. het vuur op groote afstanden op eenvoudige wijze kan worden geregeld. (2) Het verleenen van steun aan de infanterie kan z.n., veelal worden bespoedigd, door aanvankelijk te vuren met waarneming uit de voorste lijn. 35. (1) De genietroepen kunnen hunne werkzaamheden slechts dan binnen den kortst mogelijken tijd verrichten, wan neer de bevelen daartoe tijdig worden uitgegeven en de com mandant der betrokken pionier-afdeeling te voren wordt in gelicht omtrent mogelijk te verrichten arbeid. Gegevens be treffende den toestand van wegen en bruggen behooren dus zoo spoedig mogelijk aan hem te worden ver strekt, opdat de technische verkenning tijdig kan worden in gezet en de voorbereidende werkzaamheden, zooals het verza melen van materialen, te voren kunnen worden verricht. Men overwege dat, zoo gevechtshandelingen met het oog op den oefeningstijd al kunnen worden versneld, technische werk zaamheden hun normalen tijd van uitvoering blijven vorderen. Elke vertraging dient dus te worden vermeden. (2) Het is in hooge mate gewenscht van uitgevoerde technische voorzieningen ook daadwerkelijk gebruik te maken; het is onoordeelkundig, den technischen troepen deze vol doening na een veelal inspannenden arbeid, te onthouden. 36. Vliegtuigen behooren bij oefeningen op eenigszins groote

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 149