16 schaal niet te ontbreken. Deze oefeningen vormen de eenige gelegenheid tot oefening van de waarnemers, doch bovendien en dit is van niet minder belang dienen de commandan ten van grootere eenheden vertrouwd te geraken met het ge bruik van vliegtuigen en met de daarvan te verwachten resul taten, terwijl de troep moet leeren, hoe zich tegen waarneming uit de lucht te dekken en laagvliegende vliegtuigen te be strijden. 37. Hoewel de verkenningsresultaten van bij een Blauwe partij in te deelen vliegtuigen zullen lijden onder de omstandigheid, dat de werkelijke sterkte der Roode afdeelingen niet overeen komt met hare tactische beteekenis (vlaggenafdeelingen, frontbreedten, enz.), is niettemin indeeling van vliegtuigen om de hiervóór uiteengezette redenen ook bij Blauw gewenscht. Mochten door de Blauwe vliegtuigen uitgevoerde verkenningen tot een onjuist tactisch beeld leiden, dan kan de leiding corri- geerend optreden. 38. Wanneer bij beide partijen vliegtuigen worden ingedeeld, is het gewenscht daarvoor vliegtuigen van verschillend type te nemen. VI. Commandoposten. 39. Commandoposten moeten, vooral met het oog op de ver kenning uit de lucht, met groote zorg worden gekozen. Kruispunten van belangrijke wegen, een huis op een open stuk terrein, plaatsen nabij uit de lucht gemakkelijk herkenbare bruggen of viaducten zijn daarom ongeschikt om te worden ingericht tot commandopost voor staven van eenige sterkte, c.q. tot verzamelplaats voor berichten. 40. Met het oog op vijandelijk artillerie-vuur is het noodzakelijk, dat de verbindingsmiddelen op geruimen afstand van elkaar worden opgesteld. Rekening houdende met de uitwerking van het enkele schot van middelbaar geschut dienen de op stellingsplaatsen van de verschillende verbindingsmiddelen, zooals de plaats van den commandant van de verbindingsaf- deeling, de telefooncentrale, de radiostations, de verzamel-

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 150