19 tisch inzicht bij de hulpleiders onontbeerlijk, terwijl zij vol komen op de hoogte dienen te zijn van de tactische omstan digheden bij beide partijen, althans op het frontgedeelte waar zij zijn ingedeeld. 47. De gegevens betreffende de Blauwe partij kunnen bij deze partij worden verkregen; de gegevens aangaande de Roode partij zullen zooveel doenlijk te voren door de leiding dienen te worden verstrekt. Dit laatste ontheft de hulpleiders echter niet van de verplichting om, indien de toestand bij de Roode partij hun op het hun aangewezen frontgedeelte niet voldoen de bekend is, zelfstandig maatregelen te treffen om door ei gen onderzoek bij de tegenpartij van dien toestand op de hoogte te komen. Daartoe zullen de hulpleiders zich dik werf veel en snel moeten verplaatsen. 48. (1) Zij zijn verplicht om de markeering van een stelling beter tot uiting te doen komen, indien hun bij nadering der Roode stelling uit het voorterrein blijkt, dat daarbij een be paald onvoldoende indruk omtrent de bezetting dier stelling wordt verkregen. Ook is het hun taak den indruk, welken de voorste Blauwe afdeelingen ontvangen, van de aanwezigheid van de tegenpartij, te versterken door de aandacht te vestigen op de bezette punten, voor zoover de voorste troepen in werke lijkheid dien indruk zouden erlangen door vuur of actie van den vijand (A.V.O. 28b.). Vooral bij een nachtelijken op- marsch van, of het nachtelijk terreinwinnen door Blauw, zullen de hulpleiders de noodige aanwijzingen geven omtrent de handelingen van Rood, voor zoover die in de weikelijkheid zouden blijken. (2) Aldus kunnen de nadeelige gevolgen van het grooten- deels met vlaggen markeeren van de Roode opstelling, zooals onvoldoende berichtgeving door de uitgezonden Blauwe ver kenningspatrouilles, het bij nacht ongehinderd door de vijan delijke opstelling heentrekken van Blauwe afdeelingen, die daardoor in de meening komen te verkeeren, dat Rood in middels zijn opstelling heeft verlaten, e.d. voor een belangrijk deel worden veronzijdigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 153