Vermelding verdient nog de uitgave in 1931 van het „Voor schrift voor de Artillerie. Het schieten. Deel II. Het schieten met behulp van luchtwaarneming", hetwelk verschillende noodig geachte verbeteringen en aanvullingen op het V.O.G.L. III bevat. Thans is opnieuw een wijziging van dit voorschrift in bewerking. Ook kwam in 1932 het voorschrift„Aanwijzingen betreffende de luchtwaarnemingsstations" uit hetwelk in verband met de hierboven aangekondigde wijzigingen van het V.S.A. II en het pas uitgekomen „Voorschrift geheime berichtenwisseling" ook thans weer gewijzigd zal moeten worden. De Vlieg- en Waarnemersschool vanaf 1932. Door de verplaatsing van de vliegschool naar Andir in 1932 is langzamerhand een volledige samenwerking tot stand geko men tusschen beide opleidingsinrichtingen. Reeds te voren was de vliegopleiding op IV2 jaar gebracht. Thans worden de leer lingen vliegenier en waarnemer voor verschillende vakken vereenigd, zoodat niet eenzelfde vak aan de vlieg- en aan de waarnemersschool door verschillende instructeurs onderwezen wordt. De voordeelen hiervan springen duidelijk in het oog. De vakken worden nu allen door specialisten onderwezen. Het vak tactiek b.v. door den tactischen instructeur van de waar nemersschool, en niet zooals vroeger door een van de instructeurs van de vliegschool. De leerlingen vliegenier komen nu na 1 jaar op de waarnemers school en doen dan vrijwel geheel samen met de leerlingen waar nemer, hoewel ze in dien tijd nog gedurende V2 jaar een voortgezette vliegopleiding krijgen van de instructeurs van de vliegschool. Een leerling komt dus eerst bij den vliegdienst als hij vlie genier-waarnemer is, d.i. na 2 jaar. De Technische Dienst. Reeds in Tandjong Priok werd door den vliegenier-werktuig kundige, den heer Hilgers op bescheiden voet een werkplaats ingericht en een aanvang gemaakt met de opleiding van monteurs. Toen in 1918 de vliegschool van Tandjong Priok naar Kali Djati werd overgeplaatst volgden ook de werkplaatsen. Reeds vanaf 1918 dateert de oprichting van de fabriek in Soekamiskin, waar eenige De Havillands werden omgebouwd in ambulance- en fotovliegtuig. In Juli 1919 trad de Heer ir. Vreeburg op als Hoofd van den Technischen dienst, terwijl eind 1920 de Officier M.S.D. Gaastra uitkwam. Het was onder diens leiding, dat in 1921 de eerste Avro bij de L.A. als proef gebouwd werd. 445

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 15