Tot zoover de mitrailleurs. In 1921 kwam het eerste bommenrek met de De Havilland vliegtuigen in Ned.-Indië aan. Dit was een mechanisch rek, in gericht voor het ophangen van 1 bom, hetwelk nu nog wordt gebruikt voor het beproeven van valschermen. In 1927 zijn in beproeving genomen een electrisch rek type „van Heyst" en een mechanisch bommenrek van Amerikaansch type. Het mechanische rek is korten tijd in gebruik geweest, doch werd spoedig vervangen door een hier gebouwd electrisch rek, hetwelk al dan niet geplaatst kon worden. Bij de moderne uit voering van dit rek is het in den ondervleugel ingebouwd. Als luchtvaartbom werd tot 1926 alleen de 24 K.G. Vickersbom gebezigd. Toen deze opgebruikt waren, werd een aanvang gemaakt met het vervaardigen van bommen bij de Artillerie Inrichtingen. Voor de eerste oefeningen wordt een houten bom gebruikt, terwijl nog eenige Vickers dummy bommen voor hetzelfde doel beschikbaar zijn. Thans zijn door de Artillerie Inrichtingen, behalve de noodige oefenbommen, een geheele serie bommen ver vaardigd van verschillende gewichten voor verschillende doel einden. Als bombuis der hier vervaardigde bommen wordt gebruikt een buis van Amerikaansch type, ontworpen door den Kapt. de Kruyff van Dorssen. Het eerste bommenrichtinstrument was ook van het type Vickers. In Mei 1926 zijn 2 bommenrichtkijkers Zeiss in beproeving genomen, welke proeven zorgvuldig hebben plaats gehad. Het resultaat van deze proeven was de aankoop in 1930 van 10 bommenrichtkijkers Zeiss. De snelle vooruitgang in de lucht vaart zal het echter noodzakelijk maken ook deze kijkers eerlang te vernieuwen. In verband met de bewapening verdient vermelding de in 1924 gebouwde tunnel voor het beproeven van mitrailleurs. Voorts werd in den loop der jaren omgezien naar een terrein voor het werpen van bommen, hetwelk aanvankelijk werd ge vonden nabij Pameungpeuk, doch toen dit minder geschikt bleek te zijn later nabij Sindangbarang, het thans voor velen reeds welbekende Salatri. De Fototechnische Dienst. De Fototechnische Dienst werd reeds in 1920 op bescheiden schaal opgericht door den gedetacheerden reserve luit. van het Ned.- leger Feenstra. Hoewel deze dienst in principe bestemd is voor militaire doel einden, welke in vredestijd eerst goed tot hun recht kunnen komen bij oefeningen, werden in 1927 door het Hoofd van den 448

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 18