Fototechnischen Dienst, den Kapt. Ohlhart, op verzoek van het hoofd van de Banka Tinwinning eenige seriebeelden en diverse foto's vervaardigd van het beboschte terrein in de sectie Djeboes aldaar. Het resultaat van deze proefkaarteering was, dat in 1929 kaar teeringswerkzaamheden werden verricht van een terreingedeelte op Banka, groot 90.000 H.A. Ook werden in 1929 voor den Topografischen Dienst twee maal fotogrammetrische kaarteeringswerkzaamheden verricht, le van een terrein nabij Tangerang groot 12.000 H.A., en 2e van een visch- vijvercomplex te Soerabaja groot 8000 H.A. In 1930 werd op verzoek van het Hoofd van de bevloeiings werken in de Afdeelingen Bantam en Batavia een fotokaart vervaardigd van de Peperbaaivlakte en van de waterwerken in de Tji Oedjoeng en in de Tji Doerian. Bovendien werden in 1930 voor de N.V. Nederlandsche Ko loniale Petroleum Mij. eenige fotokaarten vervaardigd van de erfpachtsperceelen te Soengei Gerong (Zuid Palembang) Verder hadden in 1930 fotogrammetrische kaarteeringsopnamen plaats van een terrein nabij Buitenzorg, n.l. het 20.000 H.A. groote sawahgebied bij Tjampea ten behoeve van den Topo grafischen Dienst. In 1931 werden voor den Topografischen Dienst kaarteerings werkzaamheden te Banka verricht. In 1930 en 1931 werden luchtfoto's gemaakt van de uitbarstin gen van de Merapi. In 1932 werden kaarteeringswerkzaamheden verricht te Muntok en Pangkal Pinang, ten behoeve van de Banka Tinwinning en den Topografischen Dienst. Tenslotte had in 1933 wederom een kaarteering plaats te Muntok ten behoeve van de Banka Tinwinning en den Topografischen Dienst. Ook voor particuliere ondernemingen werden in den loop der jaren opnamen gemaakt, uiteraard tegen verrekening van de kosten. Het spreekt van zelf dat bij vele manoeuvres, vooral bij die van de artillerie, veelvuldig fotokaarten werden vervaardigd. Bovendien wordt sinds de oprichting van de waarnemersschool geregeld les gegeven aan de leerlingen-waarnemer. Het materieel was in den aanvang voor het gebruik in vlieg tuigen vrij primitief, doch in 1927 kreeg men de beschikking over 2 vliegtuig (meet) camera's 13 X 18 1 vliegtuigcamera 18 X 24 1 vliegtuig (kaarteerings) camera 13 X 18 met handwissel- cassetten voor 6 platen en 1 metalen cassette voor 15 m. film. 449

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 19