2. OPLEIDING TOT MILITAIR VLIEGENIER door J. J. ZOMER, Kapitein der Mil. Adm.-Vliegenier. Zij, die meenen hieronder een verslag te vinden van de methoden waarop lessen in het practisch vliegen worden gegeven, moeten we al dadelijk teleur stellen we wenschen niet meer te geven dan een summiere beschrijving van den gang van zaken bij de vliegschool der luchtvaartafdeeling, zooals die heden ten dage- reilt en zeilt. We schrijven heden ten dage", want het zal den lezer duidelijk zijn, dat ook een vliegopleiding zich dient te voegen naar de vooral op vlieggebied sterk wisselende factoren, zooals voortschrijding; der techniek, verandering van inzichten omtrent gebruik van het luchtwapen, nieuwere tactische ideeën enz. terwijl ook de ver schillende ervaringen, vooral het practisch vliegen betreffende,, steeds zullen leiden tot min of meer ingrijpende veranderingen. Het beoogde doel is slechts, den leek, en als zoodanig beschou wen we ieder, die niet met de militaire luchtvaart in nauw contact staat of heeft gestaan, eenig begrip te geven van de niet alleen uitgebreide, maar ook zeer interessante kennis, welke een militair vliegenier zich dient eigen te maken, terwijl we bovendien hopen te bereiken den jongen officier een duidelijk beeld te geven van alles, wat hem eventueel bij de luchtvaartafdeeling wacht, opdat zijn roeping voor de aviatiek, welke naar onze meening toch in bijna elk jong officier zal sluimeren, niet ontijdig in slaap wordt gewiegd door verhalen van „outsiders Als eerste punt noemen we dan de vliegerkeuring bij den vlieg- medischen dienst te Andir, tot welke de candidaat wordt toegela ten, nadat hij in zijn garnizoen aan een vóórkeuring heeft voldaan. De meest wonderbaarlijke verhalen over die vliegerkeuring doen nog steeds de ronde, terwijl het in feite toch niet meer is dan een eenvoudige keuring, waarbij de eischen wellicht iets aan den hoogen kant liggen, doch overigens geen enkele buitennissigheid wordt gepleegd. Een volledig beeld dier keuring vinden we echter in een door het hoofd van den vliegmedischen dienst bewerkt artikel, zie I.M.T. 1933 No. 3, waarvan we lezing ten zeerste kunnen aanbe velen, ons er van overtuigd houdend dat daardoor alle bedenkin gen en bezwaren tegen die keuring zullen verdwijnen als sneeuw voor de zon. 454

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 26