Besturen automobielen en motorrijwielen. Vouwen en onderhoud valschermen. Eerste hulp bij ongelukken. Compenseeren van kompassen. Seinen en sounderen. Inspecties vliegtuigen en motoren. Vliegtuigafdeelingsadministratie. Theoretische vakken Grondige kennis van de bij de L. A. in gebruik zijnde vliegtuigen en motoren. Aërodynamica. Vliegtuigbouw. Motorkunde. Materialenkennis. Kennis van brandstoffen en smeermiddelen. Kompaskunde. Navigatie kennis. Meteorologie. Reglementen en voorschriften. Aardrijkskunde. Zoowel in de 4e als in de 12e maand wordt over deze vakken of een gedeelte ervan examen afgelegd, ter verkrijging van res pectievelijk het Klein- en het Groot-Militair-Brevet. Tot goed begrip zij vermeld, dat v.w.b. de practische vakken de leerlingen niet tot volwaardige vakmenschen kunnen worden op geleid, doch om in deze de gedachten te bepalen en den lezer eenig idee te geven van de gestelde eischen moge het volgende dienen. Een leerling moet b.v. in staat zijn om bij motorpanne ten gevolge van een magneetstoring, zelfstandig een eventueel mede genomen reserve-magneet te monteerenhij moet kans zien een gebroken montant (vleugelstut) op handige wijze te vervangen door een model 95 een gescheurd vleugelvlak zelfstandig kunnen repareeren, enz. Na één jaar dus zal de officier-leerling de lessen aan den waar nemerscursus volgen echter is ook zijn practische vliegopleiding dan nog niet voleindigd en dient daaraan eveneens nog de noodige aandacht te worden besteed. Logisch gevolg hiervan is, dat tus- schen die vlieg- en waarnemersschool een innige samenwerking bestaat en hoewel niet onder éénhoofdige leiding, zoo wordt door beide toch gewerkt volgens een gezamenlijk programma, terwijl het materiaal van de vliegschool eveneens ten dienste van de waarnemersschool wordt gebezigd. Aan deze waarnemerscursus wordt gezamenlijk met de vlieg school, nog een vol jaar besteed, in welk jaar de hieronder vol gende vakken worden verwerkt. 457

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 29