3. MODERNE VLIEGERKEURINGEN door J. C. HUBACH, Off. van gez. 1ste klasse, Hoofd van den Vliegmedischen Dienst. Aangezien het arbeidsveld van de militaire vliegtuigen, o.a. tengevolge van de vervolmaking van het luchtafweergeschut, voortdurend naar grootere hoogten verlegd wordt, begint de in het keuringsreglement gestelde eisch, dat de bemanning der vlieg tuigen een behoorlijken weerstand moet hebben tegen luchtdruk verlaging en de daarmede samenhangende zuurstofvermindering in de inademingslucht, hoe langer hoe klemmender te worden. Omdat door het betrekkelijk groote gewicht van de zuurstof- cylinders er maar een beperkte hoeveelheid van dit gas kan worden medegevoerd in het vliegtuig (400600 L. per persoon), moest een bepaalde grens worden gesteld voor wat betreft de hoogte, waarop het luchtvaartpersoneel nog in goede conditie behoort te zijn (dus nog geen hinderlijke verschijnselen van hoogteziekte vertoont), zonder gebruik te maken van extra zuur stof. Want, indien een vlieger of waarnemer reeds op betrekkelijk geringe hoogte zijn zuurstofvoorraad moet aanbreken, zal deze waarschijnlijk verbruikt zijn juist tegen het moment, waarop hij ze werkelijk noodig zou hebben. Bij de L.A. is, in overeenstemming met de meeste andere militaire vliegdiensten, bovenbedoelde grens gesteld op 5000 M. Dit komt ongeveer overeen met een atmosferische druk van 400 mM. kwik. Tevens is voorgeschreven, dat op die hoogte moet worden begonnen met zuurstofinademing, al voelt de bemanning zich nog zoo fit. Want één van de symptomen van Oo-gebrek is, dat de betrokken persoon er zich niets van bewust is. Bedoeld voorschrift is dus een zuiver preventieve maatregel. De vraag deed zich voor, op welke wijze het best kan worden bepaald hoe de te keuren personen reageeren op drukverlaging en zuurstof-tekort. In Amerika en Engeland geschiedt dit met de zoogenaamde „rebreather", waarbij de candidaat moet in- en uitademen in een gesloten cylinder. Hij ademt dus telkens dezelfde lucht opnieuw in, waardoor natuurlijk het zuurstofgehalte hiervan snel ver mindert. Het koolzuur van de uitademingslucht wordt chemisch gebonden, zoodat er geen CCL-vermeerdering in den cylinder 459

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 31