Verder zijn in den caisson gemonteerd diverse hoogte- en stij gsnelheidsmeters, zooals in de vliegtuigen worden gebruikt, terwijl een speciaal hiervoor geconstrueerde zelfregistreerende kwikbarograaf de luchtverdunning grafisch kan vastleggen tot een hoogte van 14000 M. Vijf zuurstofmaskers, welke ieder op grondpeil 15 L. zuurstof per minuut kunnen leveren, zijn ieder gewenscht moment ter beschikking. Door middel van een telefoon en een electrische schel kan de verbinding met de buitenwereld worden onderhouden. ad b. Ieder der twee centrifugaalpompen heeft een capaciteit om in den caisson een luchtverdunning te veroorzaken, gelijkstaande met een stijgsnelheid van 500 M. per minuut. Als beide pompen tegelijk draaien kan in 8 minuten een hoogte van 12000 M. worden bereikt. In de afzuigleidingen zijn terugslag ventielen gemonteerd om te voorkomen, dat bij defect worden der pompen er via die buizen weder lucht in den caisson geblazen wordt, wat, gelet op de groote doorsnee dier buizen (12 cM.) voor de inzittenden onaangename gevolgen zou kunnen hebben. Aangezien de pompen op 3 fazenstroom loopen, is het niet mogelijk om het toerental en daarmede dus de stijgsnelheid, te regelen. De snelheid van het leegpompen wordt derhalve geregeld door middel van een inlaatkraan, welke zoowel van binnen als van buiten bediend kan worden en een grootere capaciteit heeft dan de pompen. Deze inlaatkraan ontvangt zijn lucht via een pijp, welke boven het dak van het laboratorium uitmondt en waarin nog een luchtfilter is aangebracht- Via deze inlaat komt er dus absoluut zuivere lucht in den caisson. ad c. De koelmachine werkt met een mengsel van 40 glycerine- water, hetwelk een minimum temperatuur van 17° Celsius kan bereiken. De koeling van het inwendige der ketel kan op twee wijzen geschieden 1. door de lucht, welke via de inlaatkraan naar binnen komt, eerst te laten circuleeren door de koelmachine en 2. door het koude glycerine-water-mengsel in radiatorbuizen door den caisson te laten circuleeren. Op deze wijze kan in den caisson een temperatuur van ongeveer 0° C. worden bereikt, welke temperatuur hier in Indië overeen komt met 5000 M. hoogte. Vermeld dient nog te worden, dat tijdens de proefnemingen in den caisson er een constante luchtverversching plaats heeft van ongeveer 30 volumeprocenten. De reden, waarom bij den caisson een koelinrichting is gebouwd, is, dat getracht werd om de atmosferische omstandigheden zooveel 461

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 35