mogelijk na te bootsen. Om de werkelijkheid nog beter te kunnen benaderen, zou in den caisson ook nog een installatie voor ultra violet licht (hoogtezon) dienen te worden aangebracht. Dit stuit echter op groote technische moeilijkheden. In onze atmosfeer komt op groote hoogte een sterke kosmische straling voor, welke volgens de recente onderzoekingen, o.a. van Prof. Clay (eertijds te Bandoeng) en den bekenden stratosfeer- onderzoeker Prof. Piccard, van electrischen aard is. Zoowel het ultraviolette licht als de kosmische straling worden geacht een belangrijken invloed ten goede te hebben op ons organisme. Bij het caisson-onderzoek missen wij dus voorloopig deze twee gunstige factoren. Groot practisch bezwaar levert dit echter niet op, aangezien nu aan te nemen is dat de persoon, die op 5000 M. hoogte in den caisson nog in behoorlijke conditie is, dit zeker ook zal zijn onder de werkelijke atmosferische om standigheden op die hoogte. In Europa wordt al gezocht naar practisch bruikbare lampen, die de genoemde stralingsernergie in den caisson zouden kunnen uitzenden. De caisson-installatie, of lage-druk-kamer te Andir, waarvan hier twee foto's zijn afgedrukt, is een der beste en fraaiste ter wereld. Dat dit in Europa bekend is, blijkt o.a. uit het feit, dat eenige maanden geleden de Belgische vliegmedische dienst een caisson heeft aangevraagd „comme aux Indes neerlandaises" Schrijver maakte verleden jaar een studiereis door Europa en bezocht daarbij Engeland, Nederland, Duitschland, Frankrijk, Bel gië, Spanje en Italië. Geconstateerd kon toen worden, dat mo menteel de Ned. Indische vliegmedische dienst de eenige is, die stelselmatig en volgens een vast schema al het luchtvaartper- soneel onderzoekt op zijn weerstandsvermogen tegen luchtdruk verlaging en zuurstof vermindering. Van de genoemde landen wordt in Nederland het meest met den caisson gewerkt, doch het groote aantal keuringen, hetwelk te Soesterberg moet geschieden en het kleine aantal doktoren maken het praktisch onmogelijk om alle keuringscandidaten systematisch in den caisson te onder zoeken (België beschikt over 15, Nederland slechts over 2 vlieg- dokters) De reden, waarom in de andere landen nog niet werd overge gaan tot het inlasschen van het caissononderzoek bij de vlieger keuringen, is hoofdzakelijk gelegen in het feit, dat dit onderzoek zulke hooge eischen stelt aan het physiek van den keurenden arts. Want, afgezien van de omstandigheid, dat momenteel ook nog niemand weet, welke gevolgen het voortdurend ondergaan van bruuske luchtdrukwisselingen en het telkens langdurig ver blijven op groote hoogte op den duur voor het daaraan niet gewende menschelijke organisme zal hebben, is natuurlijk de eerste vereischte, dat de keuringsarts zelf moet voldoen aan alle phy- 462

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 36