sieke eischen, welke aan de proefpersonen worden gesteld. Een kleinigheid kan den arts al ongeschikt maken voor dit werk. Wij willen bijv. gaarne weten, hoe het staat met de ventilatie der trommel- en voorhoofdsholten van den candidaat jachtvlieger, die immers later zal hebben te stijgen en te duiken met formi dabele snelheid (een moderne jager klimt in 10 minuten reeds naar 8000 M. en duikt met een snelheid van tusschen de 500 en 600 K.M.Bij de keuring maken we dus in den caisson een „val" van bijv. 8000 M. naar 4000 M. in 30 seconden. Zijn de ventilatie- buisjes, die de neus-keelholte verbinden met trommel- en voor hoofdsholten van te nauw kaliber, dan zal de candidaat deze „duik" niet kunnen maken, aangezien hij door het groote en bruuske luchtdrukverschil ontzettende pijn boven zijn oogen en in zijn ooren krijgt. Hij zal dus ongeschikt zijn voor jachtvlieger. (Om deze reden werd verleden week nog een candidaat afgekeurd. Wij hadden een vol uur noodig om van 5000 M. naar beneden te komen en den man liepen de tranen uit zijn oogen vanwege de barstende hoofdpijn)Een dokter, die alleen maar een onvoldoende ruime Eustachiaansche buis heeft, is voor het nemen van deze proef al ongeschikt. De psychische inspanning bij het caissononderzoek is ook groot, daar de keurende arts voortdurend moet letten op den candidaat, teneinde bij het optreden van eventueele gevaarlijke symptomen direct te kunnen ingrijpen, terwijl hij tevens constant zijn aan dacht te wijden heeft aan het goede functionneeren van de ge- heele installatie. Want het experimenteeren met luchtverschillen tot een waarde van tot atm. vereischt uiteraard groote nauwlettendheid. Vormt derhalve het onderzoek in de onderdrukkamer een behoorlijke physieke en psychische belasting voor den keurenden arts, hiertegenover staat de groote voldoening, te kunnen mede werken aan het oplossen van de vele aërophysiologische vraag stukken, waarvoor de snelle ontwikkeling van de vliegtechniek de medische wetenschap plaatste. Daarbij is dit onderzoek machtig interessant, want geheel nieuw. Het is, zooals Prof. Brauer, leider van het Institut für Luftfahrt- medizin te Hamburg tot schr. zeide „menig jong collega kan op dit gebied nog beroemd worden". De „Luftfahrtmedizin" is vooralsnog een terrein van onbegrensde mogelijkheden- De bedoeling, welke op Andir voorzit bij het caissononderzoek, is, met het oog op de op pag. 459 genoemde eisch, te komen tot een serie normen voor een hoogte van 5000 M„ in analogie met de reeds in het keuringsreglement vastgelegde eischen voor den beganen grond. 463

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 37