Deze doelstelling is van groot practisch belang. Want daarmede zal worden voorkomen, dat er candidaten opgeleid worden voor vlieger, terwijl later, als er reeds groote sommen aan hen zijn ten koste gelegd, blijkt dat zij ongeschikt zijn voor hoogtevlieger. Denken wij nog even terug aan den man met de nauwe ventilatie- buisjes. Indien hij niet was onderzocht in den caisson, dan zou hij goedgekeurd zijn en in opleiding genomen voor vlieger, aan gezien hij op den beganen grond aan de eischen voldeed. Pas in een vergevorderd stadium van zijn opleiding zou dan gebleken zijn dat hij ongeschikt was voor jachtvlieger. En, aangezien al onze vliegers daarvoor geschikt moeten zijn, zou hij voor de L.A. een „strop" beteekend hebben. Het blijve hier bij dit, ook voor de buiten de luchtvaart staande lezers begrijpelijke voorbeeld. Schr. hoopt, dat de Redactie van het I. M. T. hem ten goede zal houden, dat hij in dit beknopte artikel niet diep ingaat op de medische bijzonderheden van het caisson-onderzoek, hetwelk in afzienbaren tijd een integreerend onderdeel zal gaan vormen van de moderne vliegèrkeuring. Alleen worde hier in het kort de op Andir gevolgde werkwijze vermeld. De candidaat-vlieger, c.q. waarnemer, wordt op den grond onderworpen aan een serie proeven, die ten doel hebben de efficiëncy (anders gezegd het prestatievermogen) van zijn lichaam in getallen vast te leggen. De basis van deze proeven werd ge vormd door 1000 keuringen, welke in de laatste vier jaren werden verricht. Vlak daarop wordt in den caisson gestegen tot 5000 M. en wel met een vaste snelheid van 500 M. per minuut. Dan wordt op precies dezelfde wijze nogmaals de efficiëncy van den candidaat bepaald. Deze blijkt nu meer of minder achteruitgegaan te zijn ten gevolge van het ontstane zuurstoftekort, dat zich manifesteert door de blauwe verkleuring van nagels, lippen etc. Op deze wijze zijn nu reeds 150 personen onderzocht en aan de hand van de verkregen uitkomsten zal worden nagegaan of het mogelijk is om keuringseischen voor 5000 M. hoogte op te stellen. Het voorloopige resultaat is, dat tot nu toe geen der in den caisson goedgekeurde personen later physiek ongeschikt gebleken is voor den jachtvliegdienst. Deze methode van selectie, welke alleen nog maar in Ned.-Indië wordt toegepast, opent wijde perspectieven en zal voor de L. A. op den duur een groote kostenbesparing geven, afgezien nog van het wetenschappelijk belang dat de verkregen uitkomsten op leveren. 464

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 38