richtoffieier is, een ondergeschikte van den C. L., dus niet de aangewezen persoon om ten aanzien van het gebruik van de 1. str. kr. van advies te dienen. Bij oefeningen en besprekingen bij de L. A. heb ik er dan ook uitdrukkelijk op gewezen dat de berichtofficier, indien hem om tactisch advies wordt gevraagd er de aandacht van den troepencommandant op heeft te vestigen, dat dit advies behoort te worden gegeven door den C. L. met wien de C. P. van den tr. cdt. telefonisch en/of radiotelegrafisch moet zijn verbonden. Voorts mag van den C. L. worden verwacht dat hij, i.v.m. den tactischen toestand waarvan hij door den be richtofficier en door de meldingen van binnenkomende vliegtuigen voortdurend op de hoogte wordt gehouden, uit eigen beweging den tr. cdt. voorstellen doet omtrent het gebruik van de 1. str. kr., eventueel in spoedgevallen eigener initiatief zijn vliegtuigen inzet. IV. De uitvoering. Het verloop van de oefening van den 9en Maart volgt uit het bijgevoegde Chronologische overzicht. In dit chronologisch over zicht is de actie van Blauw en Rood naast elkaar gesteld, waarbij inspringend de luchtactie van beide partijen is opgenomen. Op deze wijze is dus een overzicht te krijgen hoe de lucht actie over die op den grond heen grijpt en daarmede samenhangt. Ten aanzien van de uitvoering moge hier enkele principieele zaken naar voren worden gebracht 1. Het bevel voor de luchtstrijdkrachten. Het is van het grootste belang dat voor de actie van den vol genden dag zoo volledig mogelijk de bevelen voor de luchtstrijd krachten worden opgegeven. Als regel ziet men bij de oefeningen voor de grondtroepen wel volledige bevelen geven voor den volgenden dag, maar beperken die voor de luchtstrijdkrachten zich tot het gelasten van een enkele verkenning, terwijl men meestal globaal, zij het ook onder reserve, andere opdrachten voor de luchtstrijdkrachten kan voorzien. Voor den C. L. die, rekening houdende met de te verwachten opdrachten, reeds vroeg maatregelen moet nemen ten aanzien van de uitrusting en bewa pening der vliegtuigen, indeeling van personeel en materieel, op stelling van het materieel, regeling van de brandstofvoorziening enz. is het van het hoogste belang dat hij weet wat de troepen commandant vermoedelijk van hem zal eischen. Vaak zullen verschillende opdrachten dan ook onder voorbe houd worden gegeven, in dien zin dat in het bevel enkel wordt gelast het voor die opdracht „gereed houden" van af een bepaald uur. Zulks houdt uiteraard in dat de opdracht ook onmiddellijk wordt ingetrokken, wanneer de noodzakelijkheid niet meer be staat. Het is de plicht van den berichtofficier om hieraan voort durend zijn aandacht te wijden. 472

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 46