Als voorbeelden van het vorenstaande uit de oefening van den 9en moge er op worden gewezen dat de opdrachten genoemd onder B. gevechtsopdrachten en C. verbindingsopdrachten slechts onder voorbehoud konden worden gegeven. Gevechtsopdracht No. 1, de aanval in scheervlucht op de vij andelijke colonne op den weg Tjikampek Poerwakarta en 3, bescherming van de overgang van de Tjisomang kwamen normaal tot uitvoering. Die onder No. 2, de a. i. s. op het vijandelijk vlieg terrein kwam eveneens tot uitvoering echter op ondeugdelijke gronden. In werkelijkheid zou deze opdracht, daar het vijandelijk vliegveld niet werd gevonden, niet tot uitvoering zijn gekomen. Aan den anderen kant bleek tijdens de oefening de noodzake lijkheid van het uitgeven van een nieuwe opdracht welke den avond te voren niet was te voorzien, namelijk de vernietiging van de bruggen over de Tjikao bij Poerwakarta in den rug des vijands. Deze opdracht werd echter eveneens zoo vroeg mogelijk uit gegeven namelijk zoodra de Divisie-commandant den indruk kreeg dat Rood vóór de BI. divisie de rivier zou kunnen passeeren, en het beslissend gevecht dus Zuid van de Tjikao zou plaats hebben. Voor de luchtstrijdkrachten was daardoor voldoende tijd beschikbaar om de toestellen voor het luchtbombardement met de daarvoor geëigende bommen gereed te maken. In de opdrachten voor den C. L. geve men slechts aan wat wordt verlangd. De wijze van uitvoering, hoeveel en welk mate rieel daarbij zal worden gebruikt late men aan het oordeel van den C. L. over. Zoo is het b.v. naar mijne meening onjuist te bepalen dat een verkenning zal worden uitgevoerd door een C. V.- toestel. Er kunnen zich omstandigheden voordoen waarbij het beter is daarvoor een jachtvliegtuig te bezigen enz. Ook het aan tal vliegtuigen dat voor een bepaalde opdracht zal worden ingezet neme men slechts bij uitzondering in het bevel op. Dat uit zonderingsgeval doet zich b.v. voor indien de troepencommandant aan een bepaalde actie zooveel waarde hecht, dat hij daarvoor al zijn beschikbare luchtstrijdkrachten wil inzetten. Bij de oefening van den 9en deed zich dit geval voor bij den aanval op de bruggen over de Tjikao. Het slagen van de actie, waardoor Rood tijdelijk van zijn operatielijn zou worden afge sneden was van zooveel beteekenis voor BI., dat de Divisie-com mandant in zijn bevel opnam dat deze actie door alle beschikbare 1. str. kr. zou worden uitgevoerd. Bovendien kan slechts de tr. cdt. beoordeelen of de tactische toestand en zijn verdere plannen toelaten al de 1. str. kr. gelijktijdig in te zetten. Voor den C. L. staat uitdrukkelijk voorgeschreven dat hij steeds minstens 1 toestel beschikbaar moet houden voor onmiddellijk uit te voeren onvoorziene opdrachten. 473

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 47