teneinde het grondpersoneel in de gelegenheid te stellen nog bij daglicht de vliegtuigen voor het gebruik op den volgenden dag gereed te maken. 4. Het regelen van den scheidsrechterlijken dienst bij lucht vaartoefeningen is een moeilijk vraagstuk. Voor de oefening van den 9en gold de regeling dat bij samen treffen van vliegtuigen van beide partijen het luchtgevecht zou worden aangegeven door één enkelen aanval, waarna beide par tijen hun opdracht zouden moeten vervolgen. Uiteraard komt bij deze regeling de uitslag van het luchtge vecht niet tot uiting. De uitvoering van een opdracht kan door de actie van den tegenstander niet worden belet. Wil men met den uitslag van een luchtgevecht wel rekening doen houden, dan komt men echter tot zeer ingewikkelde en daardoor practisch moei lijk toe te passen regelingen omdat dan met diverse factoren als de stei'kteverhouding van beide partijen, de onderlinge positie enz. rekening moet worden gehouden. Immers is het niet mogelijk om, als bij de actie van grondtroepen, door hulpleiders beslis singen te doen nemen, welke met den momenteelen tactischen toestand rekening houden. 5. Bij elke luchtvaartoefening waarbij twee partijen tegen over elkander optreden ondervindt het personeel de moeilijkheid van het tijdig onderscheiden van eigen vijandelijke vliegtuigen. Die moeilijkheid bestaat niet alleen voor de bemanning in de vliegtuigen, maar ook voor de troepen op den grond. Hoewel moet worden toegegeven dat in werkelijkheid, de vlieg tuigen van den tegenstander, door hun afwijkende bouw op grooteren afstand zullen zijn te onderscheiden van ons eigen materieel, dan wanneer als bij oefeningen de vliegtuigen van een der partijen ter onderscheiding van de andere partij van wimpels aan de vleugelstijlen worden voorzien, zoo kan men in dit opzicht voor de werkelijkheid toch niet te optimistische ver wachtingen koesteren. Afhankelijk van de belichting in verband met de onderlinge positie in de lucht zijn de nationaliteitsteekens op de vliegtuigen reeds op betrekkelijk geringen afstand niet meer te onderscheiden. Ook verschil in de silhouetten is al spoedig niet meer met zeker heid waar te nemen. Het is dan ook dringend noodzakelijk voor den aanvaller, dat hij zijn doel behoorlijk verkent voordat hij tot den aanval overgaat. Aan den anderen kant moet in de lucht elk waargenomen vliegtuig als tegenstander worden beschouwd zoolang omtrent de nationaliteit geen zekerheid bestaat. Hetzelfde geldt voor de grondtroepen ten aanzien van het zich dekken tegen waarneming uit de lucht en ten aanzien van het eventueel openen van het vuur op vliegtuigen. Uiteraard zou men 475

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 49