aan het bezwaar kunnen tegemoet komen door voor te schrijven dat de eigen vliegtuigen boven het terrein van actie van de eigen troepen zich kenbaar maken b.v. door het afschieten van bepaalde lichtkogels. Afdoende is dit echter niet, omdat de praktijk uitwijst dat dikwijls vanaf den grond deze seinen niet worden waarge nomen. Bovendien blijft het bezwaar bestaan dat wanneer om een of andere reden het afschieten van lichtkogels niet mogelijk is (onklaar raken van pistool of munitie) het eigen vliegtuig dan ook zeker voor een vijandelijk vliegtuig zal worden aangezien en dus onder vuur zou kunnen worden genomen. Nauwkeurige verkenning van alles wat zich boven het terrein van actie bevindt, geldt ook hier als eisch. 6. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op de zeer geslaagde gecamoufleerde opstelling van de Roode vliegtuigen op het ter rein bij Tjikampek. In den kampoengrand nabij het landingsterrein stonden 6 C.V.E.-toestellen en 3 jagers waarvan slechts, indien men het weet, op een daarvan genomen luchtfoto de witte bovenvlakken van de vleugels zijn te onderscheiden.1) Bij mobilisatie wordt deze kleur echter vervangen door de khaki-kleur, welke kleur bij de hier gekozen opstelling absolute onzichtbaarheid zou heb ben gewaarborgd. Trouwens, ook thans zou uit de kleine witte vlakjes op de photo door niet ingewijden bezwaarlijk met zeker heid de aanwezigheid van vliegtuigen kunnen worden gecon stateerd. Door de Blauwe verkenningsvliegtuigen werd het landingster rein Tjikampek wel verkend, echter niet als basis der Roode vlieg tuigen ontdekt. b Op een reproductie zouden de witte vlakjes vrijwel niet meer te onderscheiden zijn, weshalve van een opnemen van deze foto in dit tijdschrift werd afgezien. Red. 476

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 50