gezondheid nog geene militairen. Stelt men op den voorgrond, dat de eischen als medicus dezelfde moeten blijven (dus het afleggen van het arts-examen aan eene Universiteit), dat daarnaast even onafwijsbaar is een onderricht in speciaal militair medische vakken, dan blijft nog het vraagstuk, hoe het mogelijk is de militaire per soonlijkheid te ontwikkelen, d.w.z. hoe eene combinatie van medi cus en militair is te verwezenlijken. Hiermede is de kern van het probleem, zooals Dr. van Leeuwen zich dat voorstelt, weergege ven. Daarbij moge er echter wel met nadruk op gewezen worden dat m.i. de behoefte aan meerdere militaire, militair-medische en militair-technische opleiding in hoofdzaak haren oorsprong vindt in de groote rol die de M. G. D. zoowel in tijd van vrede als van oorlog speelt, waardoor hij, veel meer dan vroeger tot een vitaal onderdeel van de legerorganisatie geworden is. Daarmede zijn de eischen die aan den a.s. officier van gezondheid gesteld worden van geheel anderen aard geworden en moet aan zijne militaire vorming meer aandacht worden geschonken dan vroeger noodza kelijk was. Om een overzicht te geven, van hetgeen hieromtrent in de "laatste jaren is naar voren gebracht, lijkt mij het beste uit te gaan van de Handelingen van het Vie Internationale Congres voor Militaire Geneeskunde te 's Gravenhage. In deze Handelingen zijn rapporten en mededeelingen gepubliceerd van vertegenwoordi gers van verschillende landen in Europa. Het is niet de bedoeling deze alle uitvoerig te bespreken, omdat in velerlei opzicht de toestanden zoo geheel anders zijn dan bij ons wij zullen ons eerst bepalen tot de aan het slot van het Congres genomen conclusies. Deze betreffen in hoofdzaak twee cardinale punten n.l. de begin- opleiding (recrutement) en de aanvullende opleiding. Conclusies van het Congres. I. De vraag der beginopleiding (recrutement) laat slechts twee oplossingen toe a. Vroegtijdige opleiding van studenten vanaf het begin der studie. b. Aanvang der opleiding na verwerving van het medisch di ploma. De sub a genoemde methode geeft gelegenheid de beste ele menten te kiezen, zoodat als het ware de benoeming eerst plaats vindt na een vergelijkend examen. Tevens is daaraan het voor deel verbonden dat de studenten militair gevormd worden, vóór zij zich in een civiel milieu georiënteerd hebben. Waar het rendement van die Militair Geneeskundige Diensten geheel af hankelijk is van de qualitieit der officieren van gezondheid moeten bijzondere voorwaarden geschapen worden, om de beste elementen aan te trekken (d' attirer le plus d' éléments de valeur)Uit de verschillende referanten blijkt wel (en zeer sterk is dat in Hol land het geval), dat dit desideratum lang niet altijd mogelijk is. 1095 i

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 61