Georgevitch van den Militair Geneeskundigen Dienst van het Yougo-Slavische leger. In het kort zijn hunne conclusies 1. Recruteering van militaire doktoren. Deze geschiedt op twee wijzen a. Na voleindiging der studie volgt na een vergelijkend examen directe inlijving en het volgen van eene aanvullingsschool. b. De vorming geschiedt aan eene school voor officieren van den Geneeskundigen Dienst. Als leerlingen worden door een vergelijkend examen studenten in hunne eerste studiejaren uitgezocht. Het is echter geenszins de bedoeling hen daar ook hunne vakopleiding te geven uitdrukkelijk wordt vermeld, dat deze aan de universiteit moet plaats vinden. Waaruit volgt, dat vakkennis bij het vergelijkend examen nog geene rol kan spelen. Het vergelijkend examen betreft misschien algemeene kennis en aanleg voor het beroep (beschaving, physiek, militaire figuur, bijzondere aanleg). Als voordeel wordt beschouwd, dat de militaire vorming en de vakopleiding gelijktijdig plaats vinden (hoewel gescheiden) de mentaliteit wordt beter voorbereid voor militair medische vraagstukken. 2. Vorming van officieren van gezondheid. De a.s. officieren van gezondheid, die de in 1 sub. b. genoemde opleiding genoten hebben gaan daarna naar meer speciale scholen. De verdere opleiding wisselt in verschillende landen van zes maan den tot een jaar en omvat a. Militaire onderwerpen, militair-medische onderwerpen en de administratie. b. Preventieve geneeskunde (hygiëne, epidemiologie, déontologie) en gerechtelijke geneeskunde. c. Curatieve geneeskunde, d.w.z. klinisch onderwijs in de mili taire hospitalen. Omtrent het programma en speciaal het klinische onder wijs nog het volgende. Regiments-dienst eischt een goed ontwikkelden klinischen zin, anderzijds eene voldoende ken nis van de preventieve geneeskunde, zoodat het programma de medici in beide richtingen behoort te ontwikkelen. Het verblijf aan de aanvullingsschool eindigt met een vergelijkend examen. Ook de leeraren worden na een ver gelijkend examen gekozen. De kennis op den aanvullingscursus wordt aangevuld door een verblijf bij eene troepenafdeeling onder leiding van een dokter, die daar regelmatig met den dienst belast is. 3. Aanvullende opleiding van officieren van gezondheid. In de meeste landen worden de jonge officieren van gezondheid bij een korps ingedeeld. Inderdaad is de troependienst voor den officier van gezonheid noodig om het leven van het leger en zijne behoeften te leeren kennen. Na deze detacheering gaat een aantal 1098

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 64