JAPAN gebruikt op de moederschepen vermoedelijk de Mitsu bishi 89 met een 450 p.k. Mitsubishi-Hispano-Suiza motor. Dit vliegtuig kan een torpedo dragen, dus minstens 400 K G. aan bommen. De snelheid zal vermoedelijk niet boven de 200 K.M. zijn en het plafond niet boven de 4000 M. Japan ontwikkelt momenteel een duikbommenwerper voor gebruik vanaf moederschepen. Aangenomen kan worden, dat dit vliegtuig wel een bom van ongeveer 400 K.G. zal meevoeren. Algemeen wordt aangenomen dat vijandelijkheden tegen Neder- landsch-Indië waarschijnlijk het karakter van een neven-actie zullen dragen. We zullen hier dus, dp oorlogsvloot buiten beschou wing gelaten, niet alle vliegtuigmoeder- en transportschepen van een eventueelen tegenstander behoeven te verwachten. Wij gelooven niet te optimistisch en ook niet te pessimistisch te zijn, indien we aannemen dat in een dergelijk geval b.v. 1 moederschip (niet het grootste) en 1 vliegtuigtransportschip aan 's vijands zijde ingezet zullen worden. Meer zal de vijand vermoe delijk wel niet kunnen missen. ENGELAND kan dan b.v. inzetten de Furious met ongeveer 20, en een transportschip met misschien 12 bomvliegtuigen. Ruw berekend kunnen deze 32 vliegtuigen een bommenlast van ongeveer 20 X 450 -f- 12 X 800, d.i. bijna 20 ton meevoeren, waarbij voor een vliegboot dus op 800 K G. bommenlast gerekend is. De U.S.A. kunnen b.v. inzetten de Langley met ongeveer 12 en een transportschip met misschien hetzelfde aantal bomvlieg tuigen, welke een bommenlast van 12 X 900 12 X 800 K.G., d.i. ook ongeveer 20 ton meevoeren. Wij gelooven niet, dat voor een dergelijke actie een modem schip als de Ranger ingezet zal worden. FRANKRIJK zal, doordat het slechts over één moederschip beschikt, dit vermoedelijk voor een dergelijke actie niet gebruiken, maar een transportschip met b.v. 20 vliegbooten inzetten, welke 20 X 800 K.G., d.i. 16 ton mede kunnen voeren. JAPAN zou de Akagi kunnen inzetten met misschien 18, en een transportschip met 12 bomvliegtuigen. Gerekend op 450 K.G. voor een deklandingsbommenwerper wordt dit 18 X 450 12 X 800 K.G., d.i. rond 18 ton. Indien de aanval tegen één object gericht is, zou dus in één vlucht ongeveer 20 ton aan bommen afgeworpen kunnen worden. Het bovenstaande berust natuurlijk slechts op aannamen. De werkelijkheid zou hiervan zeer veel kunnen verschillen, met name wanneer de U. S. A. b.v. niet de Langley, maar de Ranger zouden sturen. 492

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 66