Ik meen, dat het Congres door deze uitspraak de overdrijving v.w.b. de militair technische opleiding heeft aangevoeld en het noo- dig vond daarvoor te waarschuwen. Na dit overzicht van hetgeen op het Vide Congres is gerappor teerd en geconcludeerd moeten in beschouwing worden genomen de suggesties, die aan de hand gedaan zijn naar aanleiding van het reeds genoemde artikel van den Officier van Gezondheid le klasse Dr. H. C. van Leeuwen in het I. M. T. 1934, No. 3. Daarnaast mogen ook ter sprake komen het Wetensch. Jaarb. 1933, eene voor dracht van den Officier van Gezondheid le klasse Dr. Simons door hem gehouden in Padang, en eene voordracht van den Offi cier van Gezondheid der le klasse Dr. A. Fernandes over Medische tactiek eene voordracht die door hem in eene conferentie van officieren van gezondheid te Weltevreden werd gehouden. Het is eenvoudiger verschillende desiderata uit te spreken, dan om ast te stellen, wat de beste weg is, ze ook practisch uitvoerbaar te maken. In een naschrift bij het reeds genoemde artikel heeft de redactie van het I. M. T. eenige suggesties aan de hand gedaan. Zij zoekt een oplossing in een jaarlijks onder de wapenen komen van de studenten, die zich verbonden hebben gedurende 3 a 4 weken bij de Koloniale Reserve als aspirant officieren van gezondheid. In eene nota van het Departement van Oorlog dd. 15 Mei 1934 door den Inspecteur M. G. D. voor dit artikel ter mijner beschik king gesteld, worden verschillende mogelijkheden nader in be schouwing genomen en daarbij eenige voorstellen in overweging gegeven. I. Het voorstel van de Redactie I. M. T. De studenten zouden gedurende hun studietijd telkenjare 1 maand in de vacantiemaanden (Juli t/'m. September) bij de Koloniale Reserve onder de wapenen komen om daar een mili tairen cursus te volgen, zoodat zij in totaal 6 maanden aan cursus sen kunnen deelnemen. De nota vermeldt verder, dat het onder richt moet omvatten exerceeren, lichaamsoefeningen, schieten, enz. terwijl hun geleidelijk aan het noodig inzicht wordt bijgebracht in de hun wachtende taak van officier van gezondheid zoowel in het garnizoen als te velde. De over de 6 cursussen te verdeelen stof, wordt niet nader aangeduid. Dit plan zou ook zoodanig gewij zigd kunnen worden, dat in plaats van 6 cursussen van eene maand, 3 cursussen van 2 of wel 2 cursussen van 3 maanden (of zooveel korter als mogelijk is) worden gehouden. Hieraan zou het voordeel verbonden zijn, dat de studenten niet elk jaar een deel van hunne groote vacantie moeten opofferen (mag dit wel eene opoffering genoemd worden, waar er voor velen toch eene attractie aan ver bonden is en dat minder tijd verloren gaat aan eene herhaling van het geleerde in het jaar te voren, welk bezwaar m.i. eene geringe rol speeltintegendeel 1101

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 67