30 MEI 1914 1934 door G. A. ILGEN, Luitenant-Kolonel van den Generalen Staf Commandant der Luchtvaartafdeeling. Twintig jaren militaire luchtvaartTwee decenniums, inbegre pen de tijd vanaf de bekrachtiging van het Gouvernements besluit waarbij een „proefvliegafdeeling" voor het leger werd opgericht tot het tijdstip waarop het eerste militaire vliegtuig het luchtruim koos. Op 30 Mei 1914 werd de grondslag gelegd voor het vijfde wapen van ons leger 6 November 1915 verhief zich het eerste militaire toestel (een Glen Martin watervliegtuig), bestuurd door den len Luitenant der Artillerie H. TER POORTEN, den pionier van de militaire luchtvaart hier te lande, zich boven Indischen bodem. De vóórpatrouille die voor ons de spits had af te bijten in den harden strijd om de verovering van het derde element, waaraan thans ook het Koninklijk Nederlandsch Indisch Leger een werkzaam aandeel zou gaan nemen. Nog staat het mij voor den geest hoe ik eenige dagen vóór deze historische vlucht zou plaats hebben onzen eersten militairen vlieger ontmoette en hem vroeg naar de kans van slagen van het vliegen in Indiëhoe het gaan zou met die „gaten in de lucht" en met de geringe draagkracht van de tropenatmosfeer, de be zwaren waaraan men toenmaals de nauwelijks overwonnen moei lijkheden van vroeger ondernomen proefvluchten meende te moeten toeschrijven. En toen het van zelfbewustheid en van ver trouwen in eigen kunnen getuigende antwoord, dat er geen sprake kon zijn van „niet gelukken". „Zoodra de kist is gemonteerd, ga ik de lucht in, dat staat vast". En het lukte Reeds bij deze eerste vlucht had het wonder plaats en verscheen ons eerste militaire vliegtuig, opgestegen in Priok, boven Batavia. Voor dien tijd een waagstuk om bij een eerste vlucht met een „waterkist" van dat gewicht, voorzien van een 140 P.K.-motortje van naar onze tegenwoordige begrippen zeer betrekkelijke betrouwbaarheid zich op zoo'n grooten afstand te verwijderen van de normale landingsgelegenheid. 436

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 6