Tot nu toe hebben we slechts beschouwd wat een zeevarende vloot aan vliegtuigmaterieel kan meevoeren. Daarom zijn slechts watervliegtuigtransportschepen genoemd. Het is echter ook zeer goed mogelijk, dat transportschepen ingedeeld worden waarin landvliegtuigen in min of meer gedemonteerden toestand aanwe zig zijn. Om deze in te kunnen zetten is dus noodig een onge stoorde landing, een landingsterrein nabij de kust met gelegen heid voor het monteer en van vliegtuigen. Van onze zijde zullen we er dus voor moeten zorgen geen onverdedigde bruikbare lan dingsterreinen aan de kust te hebben (c.q. aanwezige terreinen onbruikbaar te maken)Is de aanvaller eenmaal in het ongestoord bezit van een landingsterrein en heeft hij eenigen tijd van voor bereiding, dan is het aantal vliegtuigen, dat van daaruit ageeren kan zoo groot, dat van onze zijde daartegen niet veel te doen zal zijn. Het zal dus zaak zijn een ev. tegenstander te beletten een landingsterrein in te richten. Geraadpleegde bronnen Jane's All the world's Aircraft 1931, 1932 en 1933 Jane's Fighting ships 1933 Aviation July 1933 Revue des Forces Aèriennes 1930 pag. 855 en 1933 Juni en Juli. Teneinde na te gaan wat het resultaat van een dergelijken aanval zal zijn, moeten verschillende factoren in beschouwing genomen worden, en wel hoe wordt gericht en afgeworpen, hoe groot is de spreiding en de trefkans en wat is de uitwerking van de af te werpen bommen Het richten en het afwerpen van bommen. Het richten en afwerpen van bommen kan op drie verschillende manieren geschieden, en wel bij horizontale vlucht van groote hoogte, bij horizontale vlucht zoo laag mogelijk boven het doel en in duikvlucht. A. Voor het richten bij horizontale vlucht van groote hoogte is het noodig een kijker, een z.g. bommenrichtkijker te gebruiken. Teneinde eenig inzicht te krijgen in de moeilijkheden bij het bommenrichten, is een vergelijking met de artillerie zeer geschikt. Evenmin als ons tegenwoordig veldkanon het resultaat is van één denkbeeld van één persoon, doch een combinatie van verschil lende uitvindingen, die in den loop der jaren tot een schitterend instrument geleid hebben, evenmin zal het mogelijk zijn voor het luchtbombardement in eens één instrument (kijker) uit te vinden, dat aan alle eischen voldoet. 493

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 71