Het voornaamste verschil tusschen het luchtbombardement en het artillerievuur betreft wel het punt van loslaten der projectielen. Terwijl bij het schieten dit een vast en nauwkeurig bekend punt is, is het bij het bommenwerpen een der voornaamste onbekenden van het probleem, een onbekende die voornamelijk de moeilijk heden veroorzaakt die opgelost moeten worden- We zouden liet artillerievuur als een speciaal geval kunnen beschouwen van het algemeene geval, het luchtbombardement, waarbij het loslaatpunt zich in drie dimensies kan verplaatsen. Door deze vergelijking zullen we de fout vermijden die gemaakt wordt indien we denken dat alleen door een goede bommenrichtkijker het probleem op gelost zal zijn. Het luchtbombardement is ook nog om andere redenen meer ingewikkeld, en om ons hiervan rekenschap te geven, hebben we slechts de verschillende factoren op te noemen die in rekening gebracht moeten worden, wil men de projectielen op het doel krijgen, n.l. de koers van het vliegtuig t.o.v. den grond, de zijwind, en in verband daarmede de koers van het vliegtuig t.o.v. de omringende lucht het zijdelings afdrijven van de bom t.g.v. den zijwind de snelheid van het vliegtuig t.o-v. den grond, welke anders is dan de snelheid van het vliegtuig van de omringende lucht, en wel t.g.v. de wind mee of tegen het achterblijven van de bom t.o.v. het vliegtuig t.g.v. de lucht- weerstand (de horizontale beweging van het vliegtuig is eenparig, die van de bom niet) de hoogte boven het terrein, en de daginvloeden. Het spreekt vanzelf dat niet één instrument al deze factoren in rekening kan brengen, maar dat, evenals bij de artillerie, een juiste verdeeling van werkzaamheden de oplossing zal moeten brengen. Wat vooral niet uit het oog verloren mag worden, is het feit dat het toch altijd de vliegenier is die, zij het dan ook op indirecte wijze volgens de aanwijzingen van den waarnemer, het vliegtuig in den juisten stand en met de juiste snelheid (de aanvangssnelheid bij een vuurmond) op het juiste loslaatpunt moet brengen. Hoewel in den oorlog de eerste bommen zonder richten werden afgeworpen, werd al spoedig een richtinstrument, zij het dan ook van zeer eenvoudigen vorm, ontworpen door den Franschen Luitenant Varcin, waarmee deze van een hoogte van 1000 M. geen onaardige resultaten bereikte. Een van de beste kijkers gedurende den oorlog in gebruik, was de Fransche Michelin 7AIC, waarbij de grondsnelheid gedurende een traject van 600 M. met behulp van een tertshorloge gemeten kon worden. Verschillende verbeteringen werden hieraan aan- 494

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 72