gebracht, o.a- om het bezwaar te voorkomen van het gedurende langen tijd in één koers vliegen (luchtafweer). Deze verbeteringen waren de basis voor de Amerikaansche Ml bommenkijkers, waarbij het principe van den luchtkoerser werd toegepast om den zijwind in rekening te brengen. Bij deze kijkers was het noodig, dat de waarnemer aan den vliegenier aanwijzingen gaf omtrent de te volgen koers, b.v. met behulp van een wijzertje. Daarom werd in Engeland een inrichting ontworpen, waarbij de vliegenier met behulp van een projectie- apparaat hetzelfde kon zien als de waarnemer in zijn kijker, en dus zelf het vliegtuig op het doel kon richten. Dit instrument werd echter zeer onpractisch bevonden, daar al de aandacht van den bestuurder vereischt wordt om een constante snelheid, hoogte en stand in de lucht te behouden. Het wordt dan ook in geen enkel land toegepast. Waar dus de bestuurder en de waarnemer zeer nauw moeten samenwerken, elkaar als het ware moeten aanvullen, is een uitste kend begrijpen van elkaar absoluut noodzakelijk, iets dat alleen kan worden bereikt door te zorgen, dat beiden geheel aan elkaar gewend en met elkaar geoefend zijn, door het vormen van vaste koppels dus, hetgeen dan ook in alle buitenlandsche legers ge schiedt. Wij verkeeren helaas in de uitzonderlijke en ongunstige omstandigheid, dat bij de L.A. geen vaste waarnemers zijn inge deeld, die geregeld met de bestuurders kunnen oefenen, zoodat wij met een minder goede trefkans genoegen zullen moeten nemen. Bij den Duitschen Goerzkijker werd de grondsnelheid bepaald door den tijd te meten, welken het vliegtuig noodig heeft voor het doorloopen van een weg, bepaald door een vaste gezichtshoek naar den grond. Hoewel dit een uitstekend optisch instrument was, waren de resultaten niet beter dan van andere instrumenten van eenvoudiger uitvoering, hoofdzakelijk tengevolge van gebrek aan stabilisatie van de richting. Een moderne bommenrichtkijker moet voor het werpen op stilstaande doelen aan de volgende eischen voldoen 1. Met den kijker moet het bepalen van den invloed van den zijwind mogelijk zijn. Om een bepaalde grondkoers te kunnen volgen bij een zijwind van b.v. 90°, zal het noodig zijn den neus van het vliegtuig eenigszins te houden in de richting waar die zijwind vandaan komt, zoodat het vliegtuig traverseert (overschenkelt) over de grondkoers. De richting van de lengteas van het vliegtuig noemt men de luchtkoers, de hoek tusschen grondkoers en lucht- koers de drift. De kijker moet het bepalen en vasthouden van die drift toelaten. 2. Zooals reeds eerder werd aangegeven zal de bom, tengevolge van dien zijwind zijdelings afdrijven en dus niet in het verticale vlak door de grondkoers blijven. De horizontale lengtewaarde 495

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 73