schoots in deze leemte voorziet. Van een off. v. gez. der Kon. Ned. Marine die dezen cursus in Holland volgde, vernam ik eenige bijzonderheden omtrent de leerstof. Een groot deel van de be schikbare lesuren wordt gewijd aan de organisatie en samenstel ling van het leger, aan oefeningen op de kaart, den werkkring van den Militair Geneeskundigen Dienst in tijd van vrede en van oorlog, aan de taak der verschillende wapens en beginselen van tactiek, aan chemische strijdmiddelen en gasbeschermmg. Aan het eind van den cursus wordt een proefwerk opgegeven en hieronder volgen de vragen, die daarbij schriftelijk moeten worden beantwoord. Ie. Geef een overzicht van De organisatie van het Veldleger. j mgt giobale getal- De organisatie van eene Div. Groep. sterkte. De organisatie van eene Divisie. 2e. Een overzicht van het ingedeelde geneeskundig personeel bij de onderdeelen van eene D. G. (dus ook van de Divisiën)- 3e. Een overzicht van het ingedeelde materieel bij het Regiment Infanterie het Regiment Wielrijders het Regiment Huzaren de Regimenten Artillerie Vb.-A.-D.G. 4e. Geef in groote lijnen de strijdwijzen der verschillende wa pens aan. 5e. Geef de werkingswijze van den G. D. weer voor Legering. buiten 's vijandsbereik marsch naderingsmarsch Aanval. Verdediging. Stellingoorlog. 6e. Werking G. D. voor lichte troepen. Wie deze vragen goed kan beantwoorden zal zeker militair technisch voldoende zijn voorbereid. Voegt men daarbij den cur sus in Weltevreden en de andere bepalingen, die voor jonge offn. v. gez. in Indië getroffen zijn, dan kan geconstateerd worden, dat aan onze doelstelling voor wat betreft de offn. v. gez. ruim schoots is voldaan. De gedachte om de Res. school voor offn. van gez.te verplaatsen van 's Gravenhage naar Utrecht, is, met het oog op de groote rol, die chemische strijdmiddelen in een modernen oorlog zullen spelen zeer zeker bijzonder aantrekkelijk of hieraan bezwaien verbonden zijn, is mij niet bekend. Aan de leerlingen van den cursus worden modellen verstrekt, die betrekking hebben op verschillende onderwerpen b.v. 1108

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 74