ïbeteekent dit reeds een merkbare vergrooting (verkleining) van •de snelheid. Het is onmogelijk om zuiver in een rechte lijn te vliegen, en bij het maken van een zeer flauwe bocht, wordt het richtkruis door de middelpuntvliedende kracht reeds aanmerkelijk zijwaarts verplaatst. Zoo zal b.v. bij een afwerphoogte van 2000 M. en een straal van de bocht van 2 K.M. de bom reeds 124 M. naast het doel terecht komen. Een zeer groot deel van deze fouten kan voorkomen worden door ■gebruik van een z.g. „automatic pilot", zooals o.a. door Willy Post gebruikt werd bij zijn laatste groote vlucht, zijnde een toestel waarin verschillende gyroscopen, welke direct op de roeren werken ■en welke zoo snel reageeren, dat de bewegingen practisch tot nul gereduceerd worden. Ook zal een grooter vliegtuig, b.v. een tweemotorige bommen werper, veel minder last van een onrustige atmosfeer ondervinden dan b.v. onze C.V- Bovendien is het uitzicht voor den waarnemer in een tweemotorig vliegtuig zooveel beter, dat de resultaten van het bommenwerpen hier sterk door worden beïnvloed, zooals ■o.a. door den Kapitein ter Zee Olivier reeds werd aangetoond. Bij de bespreking van de trefkans zal hier nader op worden teruggekomen. In Frankrijk werd tot in 1932 uitsluitend aangevallen met wind mee of tegenaan de eischen voor het werpen op bewegende doelen werd wel voldaan. Een kijker waarbij het mogelijk is ook met zijwind aan te vallen was in beproeving. Hoe de stand van zaken thans is, is ons niet bekend. Voor het meten van de grond- snelheid is ongeveer 10 seconden benoodigd, zoodat de tijd gedu rende welken het vliegtuig een rechtlijnige koers moet volgen minimaal is. Voor zoover wij hebben kunnen nagaan voldoen de in Amerika gebruikte kijkers aan alle bovengenoemde eischen, ook aan die voor het werpen op bewegende doelen. De in Japan gebruikte Goerz-kijker voldoet aan alle gestelde eischen. Onze eigen kijker voldoet voor het werpen op stilstaande doelen, vooral na de verbeteringen aangebracht door den Kapitein Pattist en den Luitenant Fiedeldij, aan de eischen. Voor het werpen op bewegende doelen is zij echter weinig geschikt, terwijl dit voor ons toch van primair belang (transportvloot) geacht moet worden. Het zijn echter niet alleen de bommenrichtkijkers, die ons moeten helpen de bommen op het doel te brengen. Wij hebben gezien, dat het noodig is gedurende de metingen en bij het afwerpen een constante luchtsnelheid te behouden. Maar niet alleen een constante, maar ook een bepaalde luchtsnelheid is noodig omdat de achterblijfhoek verandert met de luchtsnelheid on de berekening van den voorhoudhoek (bij de constructie van het instrument) gemaakt is voor die bepaalde luchtsnelheid. 497

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 75