waarlangs de off. v. gez. die een werkelijk interesse voor zijne schoone positie heeft, het doel kan en moet bereiken. Belangstel ling en werklust blijven altijd eene conditio sine qua nonde opleiding bereidt voor, voor de uitwerking en het onderhoud van het geleerde vormt de practische uitoefening van het beroep de beste leerschool. Het nut van examens acht ik zeer problematisch selectie is door een oordeelkundig uitgevoerd beoordeelingsstelsel even goed, zoo niet veel beter mogelijk. Want er is geen enkel examen, dat de garantie geeft, dat iemand practisch zal voldoen. Resumeerende komt het mij voor, dat de vorming van offn. v. gez. voor het K. N. I. L. het meest doeltreffend kan verdeeld worden over eene oriënteerende opleiding in Holland vóór het arts-examen en na het semiarts-examen aan de school voor reserve off. v. gez. in Holland, en een aanvullende cursus in Weltevreden in den geest zooals boven nader werd uiteengezet. Tegen de uitvoering van dit plan kunnen m.i. geene prac tische bezwaren bestaan. Ten slotte heeft de off. v. gez. Ie kl. van Leeuwen in zijn artikel in het I. M. T. nog enkele woorden gewijd aan de be- ëediging van de pas aangestelde offn. v. gez. Het valt niet te ontkennen, dat de wijze, waarop die thans plaats vindt moeilijk eenige beteekenis voor hen kan hebben en zeker ook niet den minsten indruk op hen zal maken. Het ware te overwegen eene mogelijkheid te scheppen de beëediging te doen plaats vinden na het volgen van een cursus aan de school voor Reserve off. v. gez., maar haar dan te doen plaats vinden in Nijmegen door den Comdt. der Koloniale Reserve. Zeker zal er dan een weg gevon den kunnen worden een aantal offn. v. gez. tegelijk te beëedigen en deze plechtigheid zoodanig te doen plaats vinden, dat zij op den off. v. gez. een onvergetelijken indruk maakt. Zooals zij nu geschiedt, is de beëediging eene zoozeer formeele kwestie, dat geen enkel off. v. gez. er later nog aan zal terug denken en is het zeker te betreuren, dat het oogenblik, waarop hij feitelijk officier wordt zich van andere alledaagsche gebeurte nissen, bijna niet onderscheidt. 1110

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 76