elkaar op verschillende hoogten, de voorste het laagst, de achter ste het hoogst, de vliegtuigen in de escadrilles op dezelfde wijze geëchelonneerd en in V-vorm. Bij doelen verdedigd door jagers zal een defensieve formatie worden aangenomen, waarvan de vorm afhankelijk is van het aantal escadrilles en het aantal vliegtuigen per escadrille. In het algemeen zal dit een meer compacte vorm zijn. In geen geval zullen kleinere eenheden dan van 5 vliegtuigen gevormd worden en bij voorkeur worden minstens drie van deze eenheden ver- eenigd tot een groep waarbij de tusschenruimten tusschen de eenheden hoogstens 50 M. mogen bedragen. Tot het punt waar de metingen gedaan moeten worden wordt in grillige koersen gevlogen. Dit punt ligt bij de moderne kijkers ongeveer 20 seconden voor het loslaatpunt van de bommen. Dan wordt ook de speciale formatie aangenomen, welke noodig is om de bommen regelmatig over het doel te verdeelen. Betreft het een of meer juistheidsdoelen dan wordt de gesloten formatie aan genomen en eventueel elke escadrille een eigen doel aangewezen. Dit laatste is mogelijk, indien we bedenken, dat voor het uit voeren van een bomaanval algemeen als eisch wordt gesteld, dat van het te bombardeeren object luchtfoto's beschikbaar zijn. Betreft het een breed en diep doel dan worden tusschenruimten en afstanden aangenomen afhankelijk van de uitwerking van de enkele bom, terwijl de vorm van het trefferbeeld zooveel mogelijk gelijk gemaakt wordt aan die van het doel. Indien het doel behoorlijk verdedigd is door A. L. geschut en (of) jagers zal zoo hoog mogelijk gevlogen worden. Bij het be palen van de hoogte zal met de vereischte trefkans rekening ge houden moeten worden. Het is in dit verband van belang er op te wijzen, dat volgens verschillende buitenlandsche reglementen het A. L. geschut wordt bestreden door aanvallen in scheervlucht, en wel tegelijk met den hoogen bomaanval op het te verdedigen object. De aanval op een vijandelijke vloot zal, evenals trouwens de aanval op landdoelen, het meeste resultaat hebben, indien deze met zooveel mogelijk escadrilles tegelijk wordt uitgevoerd, en wel om twee redenen le. omdat dan natuurlijk de uitwerking het grootst zal zijn, en 2e. omdat de kans op verliezen dan zoo klein mogelijk is. Een dergelijke luchtaanval zal zich in de eerste plaats moeten richten tegen zijn gevaarlijkste tegenstanders, de moederschepen. Mocht men er in slagen hierbij resultaat te boeken, dan wordt de eigen luchtactie belangrijk vereenvoudigd, die van den tegen stander zeer bemoeilijkt. Ofschoon het A. L. geschut van een vloot niet zoo gevaarlijk is als te land, zal het toch geraden zijn de escadrilles in hoogte 499

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 77