7. HET GEBRUIK VAN VLIEGTUIGEN TEGEN VERZETSLIEDEN door E. T. KENGEN, Kapitein der Infanterie. Sedert het einde van den wereldoorlog hebben de verrichtingen der vliegtuigen op verschillende koloniale oorlogstooneelen, bij herhaling de aandacht getrokken. Dit feit is daarom bijzonder opmerkenswaard, wijl de technische uitrustingen dezer koloniale legers in belangrijke mate van den wereldoorlog hebben geprofiteerd. Hunne overmacht d.w.z. de overmacht der grondstrijdkrachten tegenover den inlandschen vijand, is daardoor in belangrijke mate gestegen. En wanneer we desondanks herhaaldelijk het vliegtuig i.e. de luchtactie op den voorgrond zien treden, dan stemt dit tot nadenken, en prik kelt tot het opsporen der redenen. Het belang van het Ned.-Indisch leger brengt zulks mede, omdat dit technisch eveneens moderniseering heeft ondergaan, en ons de gelegenheid ontbreekt, wegens de reeds voldongen pacificatie der buitengewesten, zelfstandig daarmede ervaring op te doen. De ervaringen verschaft door onze Indische krijgsgeschiedenis, vinden we gecondenseerd terug in ons Voorschrift voor de Uit oefening van de Politiek-Politioneele Taak van het Leger, met Aanhangsel, hetwelk een uitnemende handleiding vormt voor den krijg tegen verzetslieden. „Biedt ons V. P. T. L. ook plaats voor het vliegtuig Ziedaar een vraag, welke wij hier aan een beschouwing willen onderwerpen. De gegevens benoodigd voor de beantwoording van deze vraag zullen wij trachten te putten uit de elders, in het bijzonder in de Britsche en Fransche koloniën en mandaatgebieden, bereids op gedane ervaringen, om ten slotte, indien wij meenen te mogen concludeeren tot de wenschelijkheid van de aanwending van dit nieuwe strijdmiddel ook tegen verzetslieden in Ned.-Indië, de ge- wenschte aanvulling van het V. P. T. L. in dien zin aan te geven. Het meest gevarieerde en doelbewuste gebruik van vliegtuigen tegen verzetslieden treffen wij aan in de Engelsche koloniën, waar dit reeds dateert vanaf 1917. En zulks niet uit „sheer in sight", maar uit practische overwegingen. Onder meer omdat het luchtwapen de mobiliteit, welke de karakteristieke eigenschap 503

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 81