vormt van den guerilla, in overtreffenden trap bezit. Vervolgens wijl deze beweeglijkheid, toen de bruikbaarheid van het lucht- wapen aan de practijk was getoetst in hooge mate preventief bleek te werken. En ten slotte omdat bleek, dat tengevolge daar van een belangrijke directe en indirecte bezuiniging werd ver kregen op de oorlogskosten. Niettemin zijn volgens Britsche opgave de kosten voor de in standhouding van een zelfstandige squadron (d.z. 12 vliegtuigen), driemaal zoo hoog als die van een Indisch infanterie bataljon. Zooals bekend mag worden verondersteld, is de leiding der pacificatie van Irak sedert 1922 in handen geweest van de Royal Air Force, en hebben de aldaar behaalde resultaten geheel aan de verwachtingen beantwoord. We zullen daarom de hierachter te geven serie voorbeelden aanvangen, met enkele grepen ont leend aan dit aan luchtacties zoo rijke oorlogstooneel, waar een luchtmacht van 8 squadrons opereerde. De chronologische volgorde is bij deze voorbeelden niet in acht. genomen. Ie. In Februari 1923 beraamde de gouverneur van Soeleimania, Sheik Mahmoed, in overleg met den aanvoerder der teruggeslagen Turksche troepen in Koerdistan, een algemeenen opstand in Irak. Daarvoor opgeroepen naar Bagdad door den Engelschen Hoogen Commissaris, weigerde Mahmoed te verschijnen. Onmiddellijk werden als voorzorgsmaatregel twee compagnieën vervoerd naar Kirkuk. Intusschen werd per vliegtuig een ulti matum afgeworpen voor Mahmoed, terwijl tevens buiten zijn verblijfplaats eenige bommen met vertraagde werking werden ge deponeerd, die met 6 uren tusschentijd ontploften. Hij onderwierp zich daarop onmiddellijk. Toen naderhand zijn vredesbetuigingen onoprecht bleken, werden zijn kwartieren gebombardeerd, waarop hijzelf de wijk nam naar de bergen. 2e. Einde 1923 werden wegens onlusten bij Samawa aan de Euphraat, de 42 sheiks van dit district opgeroepen, maar slechts één van hen verscheen met voldoende waarborgen. Nu zijn de stammen aldaar krijgshaftig en goed bewapend, terwijl de streek zoo sterk doorsneden is met irrigatie-kanalen, dat zij bijna on toegankelijk is behalve uit de lucht. Reeds des anderdaags werden naar die vooruitgeschoven lan dingsterreinen de treinen vooruitgezonden, terwijl nog een dag later de luchtactie inzette. Op den namiddag daaropvolgend had •de meerderheid der sheiks zich bereids onderworpen. Het ver loop der actie had slechts 2% dag geduurd. 3e. In 1924 werden door leden van den Albu Nashi-stam, in de Diwanijahstreek, eenige politie-agenten vermoord. Na de gewone waarschuwing tot ontruiming door middel van strooibiljetten, wer den hunne dorpen door 17 vliegtuigen gebombardeerd, waarna de stam zich onderwierp. 504

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 82