8e. In April 1932 werd een aantal hoofden van den onrustigen Nuer-stam uit de Soedan naar Khartoum gebracht, om hen een indruk te geven van de moderne wapenen- De R.A.F. gaf daarbij een demonstratie van mitrailleurvuur en bombardement, en liet deze hoofden een vlucht medemaken. 9e. In Somaliland werd in 1919 tegen den Mullah een 8-tal vliegtuigen ingezet, met 4 in reserve. Daarmede werd een luchtaan val tegen het versterkte kamp van den Mullah aangevangen. Na 2 dagen was de vijand gedemoraliseerd en begon op te lossen, waarop de grondstrijdkrachten door een achtervolging de overwinning voltooiden. Ook hier luidde het verslag van den gouverneur, dat het luchtvaart-detachement was „the main instrument and decisive factor" bij het breken van de macht van den Mullah. 10e. In October 1931 braken onlusten uit op Cyprus. Vanuit Egypte werden 7 transportvliegtuigen gezonden, welke den volgen den dag, na 600 mijl vliegen, 126 man infanterie aanbrachten. Een flight lichte bomvliegtuigen, welke eveneens gezonden was, verleende steun bij het herstel der orde door demonstratie-vluchten over onrustige districten, en dagelijksche verkenningen boven het geheele verzetsgebied. 11e. Een der voor de Britten lastigste gebieden, waar sedert 1919 een dankbaar gebruik gemaakt wordt van vliegtuigen, is de Britsch-Indische N.W. grens, in het bijzonder tot het keeren van plundertochten der krijgshaftige Afghanen, Afridis, Mohmands en Waziris. Zoo b.v. in 1925, toen een viertal Waziri-stammen zich op het oorlogspad begaven, en uitsluitend vliegtuigen tegen hen werden ingezet. Na een actie van 2-maanden kwamen alle stammen in on derwerping, terwijl andere een buitengewone bereidheid aan den dag legden om de achterstallige belastingen te betalen. Van luchtvaartzijde werd erop gewezen, dat deze operaties nog geen 100.000. hadden gekost, terwijl overigens de militaire be zetting en operaties der grondstrijdkrachten in Waziristan, geduren de de laatste 4 jaren 18.000.000. had gekost, zonder nochtans den vrede te kunnen verzekeren. 12e. In 1927 veroorzaakte in het Mohmandgebied nabij den Kyberpas, een profeet die den Heiligen Oorlog predikte, een oproer. Dit verzet werd door vliegtuigen binnen 2 dagen gebroken. Ver geleken met een overeenkomstig geval in 1908, toen door de ver traging ontstaan bij het verzamelen van een expeditie-leger van 17.000 man, het verzet tot ontwikkeling en uitbreiding kon ko men, werd hier dus uitnemend werk verricht. 13e. Op 11 Mei 1930 belegerde een bende Tochi-Waziris van 4000 man, de post Datta Khel. Terstond kwamen vliegtuigen te hulp, en verspreidden al dadelijk een juist arriveerende bende. Eerst op 14 Mei werd tot het bombardement der vijandelijke dorpen overgegaan. Nog dienzelfden avond vernamen de belege- 506

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 84