raars dit nieuws en trokken af. Den volgenden ochtend onder wierpen zij zich- 14eIn Maart 1932 roerden de Mohmands zich weer, onder aan voering van den Hadji van Turangzai, die als voorzorgsmaatregel tegen een luchtbombardement zijn hoofdkwartier had gekozen naast een moskee. Ondanks zware bewolking en regens volbrachten de vliegtuigen hun taak. Het huis van den Hadji naast de moskee werd opgeblazen, zonder nochthans deze te raken. De verzetslieden verspreidden zich tengevolge van de luchtactie. Tot zoover de Engelsche voorbeelden. Van Fransche zijde is vooral bij den Marokko-krijg in 1926 een uitgebreid gebruik gemaakt van vliegtuigen daar werd een totaal van 22 escadrilles ingezet. De groote strijd tegen Abd el Krim vertoonde echter veel overeenkomst met een openlijken modernen oorlog, en het optreden der vliegtuigen was krachtiger dan in het algemeen tegenover een I.V. noodzakelijk zal zijn. Getallen worden vermeld van 40 tot 800 slachtoffers, door één enkel bombardement gemaakt in inland- sche dorpen. Maar de moreele indruk daarvan was dan ook zoo groot, dat wanneer een stam onderhandelingen opende over zijn onderwerping, hij het allereerst vroeg om opschorting der lucht bombardementen. De telefonische verbinding dezer Riff-dorpen, werd door de Riffioten ook benut voor den luchtwaarschuwings- dienst, en overdag werden de bedreigde dorpen meestal verlaten. De hoofdtaak der vliegtuigen in Marokko bestond in de samen werking met de grondtroepen, waarbij het ondersteunen der geïso leerde posten in het dissidente gebied, zoowel door ravitailleering en verbinding, als door het rechtstreeks aangrijpen van de belege raars met mitrailleurs en bommen, een voorname plaats innam. Voorts in aanhoudende bombardementen op het achterland, en foto grafische en andere verkenning ten bate der oprukkende colonnes. Kort voor de capitulatie van Abd el Krim, gaf de Resident-Generaal in verband met het groote aantal slachtoffers, gemaakt door de luchtbombardementen onder de vrouwen en kinderen, aan den Commandeerenden Generaal den wensch te kennen, dat dit bom bardement op het achterland zou worden gestaakt. Dit optreden vormt een schril contrast met dat der Britten. De R.A.F- gaat tot het bombardement van dorpen en nederzettingen eerst over 24 uur na een voorafgaande waarschuwing tot ontrui ming, juist om vrouwen en kinderen te ontzien. En slechts tegen de eigenlijke bewapende krijgers treedt zij zoo noodig rücksichtslos op. Tot zoover deze serie voorbeelden. Wij kunnen daaruit zien dat in al deze gevallen de omstandig heden het optreden der vliegtuigen begunstigden. De grondstrijd krachten zijn er door de moeilijke verbindingen, de geographische en klimatologische gesteldheid, zwaar gehandicapt. Zoowel in het open, vlakke land van Irak, als in de chaotische hooggebergten van 507

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 85