slaggevende beteekenis zou zijn geweest. Zij vormen dus een basis, waarop theoretisch het gebruik van vliegtuigen tegen den I.V., aangepast aan specifiek Ned.-Indische omstandigheden, kan worden vastgelegd. Slechts de gelegenheid om de juistheid dezer theorie aan de practijk te toetsen ontbreekt. Wij doen door deze theorie aan te nemen, niets af aan het feit der onvervangbaarheid onzer infanterie-brigades, voor het echte rimboewerk. Bij een actie als b.v. ter Atjeh's Westkust in 1926, achten ook wij inzet van vliegtuigen doelloos of zelfs onmogelijk. De door den vijand geboden doelen blijven zeer klein en goed verborgen, zoodat ontdekking uit de lucht gelijk staat met het vinden van een speld in een hooiberg. Dat alleen reeds de verschijning van vliegtuigen in onzen Archi pel een diepen indruk maakt op de inlandsche bevolkingen, bleek o.a- tijdens de marine-vliegtochten langs de rivieren in Borneo, en de vlucht der L.A. naar Timor in 1927- En ter Sum. Westkust, waar in 1927 geruchten gingen van door Rusland te verleenen hulp aan de communisten met behulp van vliegtuigen, doch in stede waarvan in September de vliegtuigen van de compenie een bezoek brachten. Zeker, daar blijft de kwestie der afhankelijkheid van de aanwe zigheid van landingsterreinen. De basis der vliegtuigen diene liefst niet meer dan 250 K.M. van het terrein van actie te zijn gelegen, en slechts bij hooge uitzondering is improvisatie van een landingsterrein mogelijk. Het toenemend luchtverkeer heeft in dit opzicht reeds heel wat kostelooze verbetering gebracht, en zal zulks wel blijven doen. Toch schuilt hierin een ernstige beperking voor het algemeen gebruik. In Irak en Marokko stonden de Engelschen en Franschen er wat dit aangaat heel wat beter voor, zoodat de vliegtuigen meestal kort bij hun gevechtsterrein een basis vonden. Dit lag ook geheel in de lijn voor deze luchtstrijdkrachten, die immers speciaal be stemd waren voor den I.V.-krijg. Onze vliegtuigen zijn echter meer in het bijzonder bestemd voor de B.V. taak, en blijven in verband daarmede op Java geconcentreerd- Zij zullen dus in het alge meen bij inzet tegen een I.V. in de buitengewesten, eerst een aanzienlijken lineairen afstand hebben af te leggen, om zich naar het terrein van actie te begeven. In gewesten met goede verbindingswegen, waar autovervoer mogelijk is, zal inzet van vliegtuigen dus nimmer worden afge wacht, doch de infanterie onmiddellijk worden ingezet. Ontbreken echter goede verbindingen, dan zullen vliegtuigen juist door hun groote snelheid en actieradius vaak sneller hulp kunnen verleenen dan de infanterie uit het betrokken patrouille-gebied. We denken daarbij aan den Djambi-opstand in 1916. Na het tot hiertoe besprokene zullen we, uit practische over wegingen, overgaan tot het invoeren van een onderscheid tusschen twee verzetsmogelijkheden, t.w. 510

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 88