Ad. Ie. Aannemende, dat het vliegtuig in de toekomst een vaste rol te vervullen zal krijgen tegen de verzetslieden, zal deze gebruiksmogelijkheid zich wel het meeste voordoen. Zij zal den vorm kunnen dragen van a. Waarschuwing der bevolking in de verzetscentra. Dit kan geschieden op twee wijzen. De eerste is middels het uitstrooien boven de verzetsgebieden, van in de landstaal gestelde, gedrukte proclamaties van het Gezag. De tweede, moderne methode, welke voor het eerst met veel succes in April 1932 werd toegepast tegen de Koerden, is die middels luidsprekers. Hierdoor kan de „Stem van het Gezag" zich rechtstreeks voor ieder hoorbaar maken, en het voordeel daarvan is dat ook analphabeten hiermede worden bereikt, ter wijl het den leiders onmogelijk wordt gemaakt deze mededeelin- gen in hun eigen belang achter te houden. Van belang was dit b.v. geweest bij het sommeeren van de oproerlingen, welke zich in 1926 hadden verschanst in het postkantoor te Batavia. b. Intimidatie der bevolking in een verzetsgebied, of van verzetslieden, of van onrustige gebieden. Ook hiervoor bestaan verschillende methoden om deze te berei den. Het kan geschieden door b.v. met een groot aantal vliegtuigen herhaaldelijk, en liefst laagvliegende, demonstratie-vluchten te maken boven de betrokken streek. Voor hoofden en vooraanstaande personen uit de onrustige streek kunnen demonstraties worden gehouden op een vliegveld of landingsterrein, om de gevechtseigenschappen van vliegtuigen goed te doen uitkomen. Door eventueel aan de waarschuwing der bevolking middels proclamaties, doch slechts in een verzetsgebied, intimidatie toe te voegen door buiten de kampongs afgeworpen tijdbommen met vertraagde werking. c. Verkenning ten bate van in het verzetsgebied oprukkende troepen, betreffende o.a- den toestand van bruggen, viaducten en andere kunstwerken in den door een autocolonne te volgen weg. Verkenning over de al of niet aanwezigheid van samenscholin gen. d. Verbinding ten dienste van de leiding en in het verzets gebied ageerende troepen. Wellicht ook ten bate van geïsoleerde plaatsen, zooals in 1916 met Moeara Tebo het geval was. Ook bij steunverleening door het leger bij natuurrampen b.v. de uitbarsting van den Merapi kan deze verbinding toepassing vinden. 512

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 90