Men herinnere zich ook, dat tijdens den aanvang van de Bantam-relletjes in 1926, gedurende bijna 24 uur alle berichten van den troepen-commandant uitbleven, en vele oncontroleerbare geruchten in omloop kwamen. e. Troepentransport. Hiertoe zouden civiele vliegtuigen moeten worden gecharterd, doch we gelooven niet, dat hieraan spoedig behoefte zal ontstaan. We zijn hiermede gekomen tot het volgende punt Ad 2e. De inzet van vliegtuigen met gebruik der wapenen zal tot uitzonderlijke gevallen beperkt blijven. Alsdan zijn snel, krachtig en kortstondig optreden gewenscht, ten einde naast de materieele uitwerking ook de moreele ten volle uit te buiten. Dit leidt tot beperking der verliezen aan weerszijden. Het is een opmerkelijk verschijnsel bij de door de Britten met luchtactie onderworpen volken, dat het korte maar vaak zeer krachtige optreden der R.A.F., nergens rancune heeft achtergelaten- Tegen over grondtroepen blijft maar al te vaak nog rancune achter, terzake van het soms te hardhandig optreden der kleinere afdee- lingen. Het V. P. T. L. bepaalt in punt 9c. (3)b t.a.v. het gebruik van handgranaten, o.a. „het gevechtsdoel ten koste van minder slacht offers kan worden bereikt dan door het gebruik van vuurwa penen". Ditzelfde zouden we willen doen gelden voor de vliegtuigwa penen, en in het bijzonder de bom. Wij achten de vliegtuigbom in den strijd tegen verzetslieden, uit hoofde van de moreele werking, van aanzienlijk meer belang dan de vliegtuigmitrailleurs, omdat de moreele uitwerking dezer laatste veel minder spre kend is. Het V. P. T. L. beperkt in punt 9d. het gebruik van mitrailleurs tot het geval dat het verzet een zeer ernstig karakter aanneemt. Dit spreekt echter in mindere mate voor de vliegtuigmitrailleurs, daar het vuur dezer laatste veel minder bestreken is dan van mitrailleurs op den grond, en zij bijgevolg minder moorddadig zijn in hunne uitwerking. Als dus het gebruik van zware mitrailleurs onder de oogen wordt gezien, is er n.o.m. reden om ook den inzet dezer wapens per vliegtuig te aanvaarden. Deze inzet vertoont de volgende karakteristiek actie mogelijk snel en op grooten afstand, uitsluitend overdag optreden gebonden aan geëigend terreinvoordeeliger naar mate open en vlak, ongustiger naarmate bedekt en geacciden teerd optreden effectief tegen groote, compacte en weinig mobiele doelen (immobiele) minder effect naar gelang kleiner, ver spreider en mobieler 513

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 91