Ook verdienen vermelding de als paddestoelen uit den grond schietende padvinders-afdeelingen. Spoedig ontaardde deze voor de jeugd zoo heilzame beweging, wijl meestal volwassenen tot de afdeelingen toetraden en het streven naar vorming van groepen weerbare jongelingen duidelijk aan het licht trad (in de oogen der bevolking zijn de „pandoe's" de soldaten van de partij). Het duurde dan ook niet lang of de Overheid moest deze beweging tot toelaat bare afmetingen terugbrengen. De doelstellingen der partijen en het temperament der pro motors bepalen meestal het tempo, waarin wordt gewerkt. Partijen die meenden op openlijke of bedekte wijze gezagsondermijnenden invloed op hunne leden te kunnen krijgen, ondervonden dat het GEZAG nog zeer sterk staat en in staat was zonder aanwending van het militaire gezagsapparaat deze invloeden, zoodanig te beknotten, dat hiervan voorshands geen daadwerkelijke aantasting van de binnenlandsche orde en rust behoefde te worden gevreesd. Interneering der leiders en toepassing van het vergader-verbod, waren hiertoe voldoende. Dit overijld optreden van enkele extremistische partijen en de daartegen door de Regeering getroffen maatregelen namen de gematigde en loyale partijen ter harte. Het leerde hun, dat er weinig toe noodig is, om in het huidige stadium de kracht eener partij te breken en dat de tijd om tegen het Gezag op te treden, dan wel dit voorwaarden te stellen, nog lang niet is aangebroken. De werkelijk loyale vereenigingen, die het Gezag geheel en al erkennen en zich hieraan ten volle onderwerpen, hebben dan ook niet nagelaten, de afdeelingsbesturen en het korps onderwijzers der partij-scholen te zuiveren van elementen, die zich voor deloyale stroomingen om hen heen ontvankelijk betoonden en deze bij de loyale afdeelingen en scholen ingang trachtten te doen vinden. Het behoeft geen betoog, dat die partijen, welke streven naar innerlijke kracht en zich ervan bewust zijn, dat deze heden ten dage ten eenenmale onvoldoende is, een gevaar kunnen worden, waarmede terdege rekening moet worden gehouden. Dat deze kracht reeds aanwezig is, moge zijn gebleken uit de felle actie, welke tegen de invoering van de Wilde Scholen Ordonnantie werd ontketend- Op Java voldoet naar onze meening de dislocatie van de troepen aan de eischen welke aan de Java-bezetting moeten worden ge steld, indien zij in haar geheel voor het dempen van onlusten wordt geroepen. Dank zij de goede spoor- en autoverbindingen, kunnen van alle garnizoenen de afdeelingen spoedig de plaats waar hun taak ligt bereiken, terwijl deze gunstige verkeersmogelijkheden de gelegen heid bieden om van de alsdan door het leger bezette plaatsen uit, tot diep in het binnenland de kracht der wapenen te doen gelden. 518

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 96