De Buitengewesten. Nadat de pacificatie van de Buitengewesten in naam was voltrokken, moesten legerafdeelingen bijna overal in deze gewes ten gehandhaafd blijven, om waar noodig de in- en doorvoering van onze bestuursmethoden en -maatregelen mogelijk te maken. Vormden toen de aan deze legerafdeelingen toegewezen patrouille ressorten welhaast een aaneengesloten geheel, in den loop der jaren werd als gevolg van geleidelijk optredende invloeden, welke een intensief bestuurstoezicht noodzakelijk maken, in sommige gebieden meer de behoefte aan de uitoefening van den politie dienst, dan aan de preventieve werking van legerafdeelingen gevoeld uit die gebieden werd het leger geheel teruggetrokken, instede waarvan de beheersching van deze gebieden in politiek- politioneelen zin aan veldpolitie (de periode waarin de gewapende politie optrad, wordt hier stilzwijgend voorbijgegaan) werd op gedragen. De geschiedenis van de Buitengewesten van de laatste 15 jaren leert, dat ordeverstoringen voortspruitende uit plaatselijke ver houdingen en toestanden, door de plaatselijk aanwezige troepen macht op snelle en afdoende wijze konden worden onderdrukt. „Ein Gefahr die ich kenne ist kein Gefahr" geldt ook hier. De nog steeds toenemende bekendheid met de in de Buiten gewesten levende plaatselijke verhoudingen en de over het alge meen juiste waardeering daarvan, bieden voldoende waarborg, plaatselijke uitbarstingen van dien aard te kunnen voorzien en veelal te voorkomenmocht het laatste niet het geval zijn, dan is de plaatselijk aanwezige troepenmacht of (en) veldpolitie vol doende om deze locale verzetjes te kunnen smoren. Waren dan ook evenbedoelde invloeden, zonder meer, maatgevend voor de dislocatie en de sterkte van legerafdeelingen in de Buitengewes ten, na verloop van zij het zeer geruimen tijd, waarin als gevolg van den met de toenemende beschaving verband houden den economischen vooruitgang, hetgeen o.m. betere en betrouw bare verbindingen met zich brengt, zou de verspreide opstelling van thans op de hoofdeilanden kunnen worden verwisseld tegen een gemasseerde opstelling in daarvoor in aanmerking komende plaatsen, met een in totaal geringere sterkte, zij het dat de veld politie dan zou moeten worden uitgebreid. Een ander gevaar stak evenwel het hoofd op en wel de tevoren onder Java behandelde politieke opleving. De van Java uitgaande politieke en politiek-godsdienstige be weging, eindigt hier in de economisch belangrijke meestal aan de kust gelegen centra. In de nog primitieve gebieden zijn het de energiekere en meer ontwikkelde van elders uit den Archipel komende groepen, die in deze centra de oerbevolking moreel en verstandelijk domineeren en kleur aan het politieke leven geven. 519

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 97