plaats vinden, en voor dat doel troepen van Java moeten worden losgemaakt. In dat geval zal de gevechtskracht van deze infanterie (c.q. hulpwapens) dienen te worden vervangenhierin zouden alleen de tot heden nog niet gebruikte strijdmiddelen kunnen voorzien. In hoeverre de vloot als verplaatsbare reserve bij het beteugelen van onlusten binnen den archipel zou kunnen worden gebezigd, zal n.h.v. geheel en al worden bepaald door de internationale poli tieke verhoudingen. Zijn deze van dien aard, dat voorshands een conflict uitgesloten moet worden geacht de huidige spanning in de Pacific maakt deze aanname nu en in de naaste toekomst illu soir eerst dan zou het verantwoord zijn de daartoe geëigende deelen van dit orgaan van de weermacht tijdelijk voor haar secun daire (onze primaire) taak in te schakelen. Hierop wordt zoo aanstonds met een enkel woord teruggekomen. Van de tot de landmacht behoorende strijdmiddelen zou o.m. het landvliegtuig steun kunnen verleenen aan de ageerende grond troepen. Het vereenigt snelheid en gevechtskracht in zich en oefent een sterke moreele werking uit. Het gebruik van het vliegtuig bij het dempen van in den geheelen archipel zich voordoende onlusten. a. landvliegtuig en. Voor wat betreft het tactisch gebruik van vliegtuigen voor het bovenaangegeven doel mogen we ter bekorting verwijzen naar het vlot en zeer lezenswaardig in dit nummer opgenomen artikel van den Heer Kengen. De conclusies waartoe de schrijver komt, kunnen wij in algemeenen zin onderschrijven. Ook wij achten het mogelijk dat de infanterie op de door den Heer Kengen aangegeven wijze wordt gesteund- Wij meenen echter goed te doen het gebruik van vliegtuigen ook in strategisch verband te beschouwen. Allereerst zij er aan herinnerd, dat de landvliegtuigen voorna melijk worden gebezigd bij de uitoefening van de secundaire taak van het leger. De uitsluitend op Java baseerende L.A. verkeert dus in dezelfde omstandigheden als de Marine, alleen met dit verschil, dat de L. A. later dan de vloot voor dat doel zal worden inge schakeld. De gebondenheid van de L.A. aan de secundaire taak is der halve oorzaak, dat van huis uit haar aandeel bij de beteugeling van onlusten meer op Java dan daarbuiten ligt. En wij meenen er hier de aandacht op te moeten vestigen, dat het zeer waarschijnlijk is, dat een eventueele buitenlandsche aanrander van deze gewesten, zal trachten alvorens zijn slag te slaan een binnenlandsch verzet (liefst van den grootst moge lijken omvang) uit te lokken, om zoodoende onze machtsmiddelen of deelen daarvan te binden op plaatsen, welke ver van het door 521

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 99