beschikken. Zoowel de maskeering bij terreinversterking als de niet onder terreinversterking te rangschikken maskeering zijn dus voor ons van groot belang. B. Maskeering, v. z. v. niet onder te brengen onder terrein versterking. 1. De niet bij terreinversterking onder te brengen maskeering omvat o.m. geheimhouding van oorlogsorganisaties, wijze van mobiliseeren, opstelling van veiligheidsbezettingen, operatieplan nen, bevelen, verkenningen, sleutels van geheimschrift, codes enz., misleidende perscampagne, contraspionnage, aanpassing van de kleur van kleeding, uitrusting en materiaal aan de terreinkleur op het vermoedelijke operatieterrein, bemoeilijken van afluisteren van berichten (vooral draadlooze- en voorts telefoonberichten) en in 's vijands nabijheid c.q. van verplaatsing van personeel en ma terieel, op het gevechtsterrein eventueel het bemoeilijken van den vijandelijken geluid- en lichtmeetdienst, maatregelen voor verduis tering van bivak, kantonnements- en stads verlichting in operatie gebied en achterland, maatregelen voor gezichtsdekking bij zich verplaatsende en rustende troepen, gebruik van nevel en rook. 2. T.a.v. de aanpassing van de kleur der kleeding aan de terrein- kleur dient opgemerkt, dat zulks in ons leger op goede wijze is bereikt. Voor de uitrusting moet vooral gestreefd worden naar matte tinten. Aanpassing van de kleur van het materieel aan de terreinkleur wordt in den regel verkregen door beschildering. Men onder scheidt daarbij a. kleinvlekkige beschildering, b. grootvlekkige beschildering. ad a. Door het op onregelmatige wijze beschilderen van het oppervlak met vele kleine vlekken van verschillende kleur (waar bij een weinig opvallende gemengde tint ontstaat) tracht men den kleurindruk van de onmiddellijke omgeving na te bootsen, teneinde het voorwerp er als het ware in op te lossen. Daar de kleuren, welke het Indische terrein te zien geeft, bij verschillenden zonnestand aan niet onbelangrijke wijziging onderhevig zijn, is een oplossing, welke zoowel voor kort na dagaanbreken als bij helle belichting midden op den dag en kort voor zonsondergang uitstekend voldoet, moeilijk te bereiken. Men zal trachten een zoo gunstig mogelijk compromis te verkrijgen, waarbij in bepaalde gevallen in de vroegen morgen (laten namiddag) zich voordoende kleurverschillen door overdekking met slagschaduw of hef door den vijand tegen de zon inkijken toelaatbaar kunnen zijn. 562

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 12