vijand bekend zijnde, vliegterreinen met bijbehoorende hangars en werkplaatsen ook voor oorlogsgebruik noodig zijn, zullen naast een luchtafweerorganisatie, beschildering der gebouwen, verka veling van het landingsterrein als boven omschreven, kunstmatige rook en nevel zoomede misleiding (zie pt 7) worden toegepast. C. Maskeering bij terreinversterking I. Algemeen. 1. Onder maskeering bij terreinversterking verstaat men het dusdanig onzichtbaar of onherkenbaar maken van verschillende terreinversterkingen, dat zij aan de waarneming en opsporing worden onttrokken. In verband met verschillen tusschen de toe te passen maatregelen wordt onderscheid gemaakt tusschen grondwaar neming, waarbij de vijandelijke waarnemer zich in het voorterrein op den grond of een terreinvoorwerp ophoudt, en luchtwaarneming, waarbij de waarnemer zich in een vliegtuig bevindt. Bij luchtwaarneming (waarbij rekening te houden zoowel met loodrechte waarneming als met waarneming in schuine richting) wordt nog verschil ge maakt tusschen waarneming met het bloote oog en gebruik van fotografie. Een tusschenvorm tusschen grond en luchtwaarneming onstaat, indien de grondwaarneming van een, t.o.v. de stelling zeer hoog gelegen, punt (b.v. van een bergtop af, of uit een kabelballon) plaats heeft. 2. Maken wij, evenals het ontwerp V.T. onderscheid tus schen terreinversterking bij den aanval 2) en terreinversterking bij de verdediging, dan dient t.a.v- het toepassen van maskeerings- maatregelen te worden opgemerkt, dat bij den aanval het gevechts- doel zoodanig op den voorgrond treedt, dat de tijd, in het bijzonder aan maskeering te besteden, niet anders dan zeer gering kan zijn en deze dus in den regel beperkt zal blijven tot natuurlijke 3) maskeering bij den aanleg van terreinversterkingen gedurende de verdediging echter treedt maskeering op den voorgrond en is zij van het grootste belang. De voor terreinversterkingsarbeid in aanmerking komende troepen, en daartoe behooren practisch alle tot het strijdend gedeelte van het leger behoorende militairen, dienen daarom ook van de beginselen der bij terreinversterking toe te passen maskeering doordrongen te zijn. Grondige oefening in vredestijd is daartoe noodzakelijk. De maskeeringsmaatregelen zullen daarbij veelvuldig moeten worden gecontroleerd. 568 Voorschrift Terreinversterking voor alle wapens. -) Hiertoe kunnen o.m. behooren schutterskuilen. eenvoudige gevechts dekkingen voor km's. mitr. en geschut en gemeenschaps kruiploopgraven. 3) Onder natuurlijke maskeering te verstaan de gezichtsdekking, welke het onveranderde terrein biedt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 18