Voor de controle van de maskeeringsmaatregelen tegen grond waarneming zal men vóór, gedurende en na den aanleg van versterkingen, kader en manschappen brengen naar de in het voor terrein gelegen vermoedelijke standplaatsen van vijandelijke grond waarnemers en hen daarbij wijzen op het karakter (vorm, lijnen en kleur) van het natuurlijke terreinbeeld en de eventueel in verband daarmede nog bestaande onvolkomenheden bij de toegepaste mas keering. Teneinde reeds dadelijk, door een juiste keuze van de plaatsen, waar de terreinversterkingen zullen worden aangelegd, een gunstige maskeering tegen grondwaarneming te verkrijgen, zal reeds bij de verkenning eener stelling gestreefd worden naar vast stellen van de maskeeringswaarde der verschillende mogelijke opstellingen, door van het voorterrein uit het in te richten gebied te bekijken. Voor de controle der maskeeringsmaatregelen tegen luchtwaar- neming is samenwerken met de fototechnische afdeeling der L. A. het maken en vergelijkend bestudeeren van luchtfoto's vóór, ge durende en na den aanleg en onder verschillende weersomstandig heden) van groot nut. Dergelijke samenwerking en voorlichting door ervaren waarnemers kunnen het zoo noodige inzicht van den troep in maskeering tegen luchtwaarneming belangrijk verhoogen, terwijl mede bereikt kan worden, dat, bij het beschikken over een luchtfoto bij de stellingverkenning, reeds dadelijk door een goede aanpassing aan het terreinbeeld een zekere mate van maskeering tegen luchtwaarneming verkregen wordt. Vergelijkt met b.v. foto II en IV, dan ziet men, dat een in maskeering eenigszins ervaren commandant, indien hij bij de stellingkeuze de beschikking had gehad over foto II stelhg de loopgraven buiten het bedekte terreih, thans zichtbaar op foto IV, had laten samenvallen met verschillende op foto II voorkomende lijnen, waardoor onderkennen belangrijk moeilijker geworden zou zijn. Ook in oorlogstijd dient men steeds naar controle der maskeering te streven. De controle der maskeering tegen grondwaarneming van het voorterrein uit, zal slechts in bepaalde gevallen mogelijk zijn (b.v. bij het inrichten eener voorbereide of opnamestelling). De controle der maskeering tegen luchtwaarneming zal echter in den regel wel kunnen plaats hebben het kan daarbij aanbeveling verdienen de stelling gedurende de periode, dat er aan gearbeid wordt, dagelijks eenigen tijd (b.v. een kwartier, gedurende de con trole uit de lucht) te doen bezetten. Gunstig voor maskeering van terreinversterkingsarbeid tegen luchtwaarneming is het instellen van een luchtbewakings- en alarmeeringsdienst, waarbij door handig gebruik van de omstandig heden vaak met eenvoudige hulpmiddelen kan worden volstaan de uitgezette bewakingsposten dienen over een eenvoudig alarmeeringsmiddel te beschikken. Een strenge „luchtdiscipline" 569

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 25