waarnemer zullen dus van een dergelijk terrein onderscheidenlijk een donkeren en minder donkeren indruk krijgen. Moet een ter reinversterking in een dergelijke omgeving worden aangelegd, dan dient alzoo het maskeeringsmiddel naar boven (den lucht- waarnemer) een donkerder effect te geven dan naar voren (den grondwaarnemer) Loopt men door een open terrein met overeind staande begroei ing, waarbij deze wordt plat getrapt, dan zal het platgetrapte ge deelte zich t.o.v. de nog overeind staande begroeiing voor den luchtwaarnemer als een lichte streep af teekenen. Dit vindt zijn oorzaak in het meer licht terugkaatsen door de plat liggende bla deren en halmen dan door de nog overeind staande begroeiing. Indien evenzoo gekapte begroeiing als maskeeringsmiddel wordt gebruikt, dient daarbij om dezelfde reden ook de aangebrachte stand overeen te komen met die der aangrenzende, ongekapte begroeiing. Bij overplanten (b.v. beleggen met zoden) wordt dit bezwaar vanzelfsprekend ontgaan. Daar gekapte begroeiing verdort en daarbij in den regel ver kleurt, is regelmatige vernieuwing bij toepassing als maskeerings middel noodzakelijk. Indien tijd daartoe beschikbaar is, verdient ook daarom overplanting de voorkeur. Bij vijandelijke nachtelijke verlichting d-m.v. zoeklichten en valschermlichten (uit vltn of projectielen) zal men zich tijdig voor men aan waarneming blootstaat (hetzij door directe belich ting, dan wel door afsteken tegen een lichten achtergrond) op den grond neerwerpen- Is daartoe geen tijd meer beschikbaar, dan dient elke beweging te worden gestaakt, waarbij het gezicht aan waarneming onttrokken moet zijn (afwenden)Eerst na afloop der bebchting kan het werk worden hervat. Eigen zoeklichten kun nen er toe bijdragen 's vijands lucht- en grond waarneming gedu rende den nacht te belemmeren. Indien op geringen afstand van den vijand terbeinversterkingsarbeid moet worden uitgevoerd, kan bovendien uiterste stilte geboden zijn. Arbeid aan terreinversterking in open terrein overdag dient bij kans op waarneming steeds zorgvuldig gemaskeerd te worden daartoe zal in den regel de arbeid aanvangen met het maken van een masker, waaronder wordt verder gewerkt. Het mag niet voorkomen dat de plaats waar gewerkt wordt, o.m. door de bij zondere zichtbaarheid van de verkkleeding, reeds op grooten afstand voor de stelling door een grondwaarnemer te onderken nen is. Ook tegen luchtwaarneming verdient een verbod om zich zonder jas in open terrein te begeven aanbevebng. II. Nadere beschouwing der maatregelen tegen grondwaarneming. 1. Men dient zich voor een juiste toepassing der tegen grond waarneming geldende maskeeringsmiddelen allereerst geheel in te 571

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 27