zijn geheel echter een licht effect geeft, ware het alleen als masker toe te passen, indien de onmiddellijke omgeving een overeenkom stig lichten indruk biedt (b.v. zandgrond). Indien bij uitzondering volstaan wordt met directe bedekking van het te maskeeren voorwerp, zal b.v. instede van gekapte, plat neergelegde begroeiing gebruik gemaakt worden van zoden, daar de stand van de begroeiing en het kleureffect dan over eenkomen met die der omgevinghet spreekt vanzelf, dat der gelijke zoden niet uit de onmiddellijke open omgeving mogen worden weggehaald, daar de daardoor veroorzaakte kleurwijziging de aandacht trekt. Wordt bij uitzondering gebruik gemaakt van zeilen, dan moet men bedacht zijn op de sterk licht weerkaat sende werking daarvan en moet men dus, bij niet lichten onder grond, door kleuren en ruw maken (c.q. door besmeuren met modder) goede aanpassing trachten te verkrijgen. 3. Toepassingen. Gaan wij thans enkele toepassingen na, waartoe de hiervoren besproken maskeeringsmethoden bij terreinversterking in open terrein in onze omstandigheden leiden. a. Schutterskuïlen De uitgeworpen grond zoomede de bodem en wanden van den kuil kunnen worden bedekt met omgebogen of desnoods gekapte begroeiing. Overdekking van den kuil met bebladerde takken, stukken bilik of lappen zeil kan gunstig zijn, mits het maskeerings- middel een zelfde kleureffect geeft als de omgeving (zie fig 11). h. Loopgraven Het tracé laat men zooveel mogelijk samenvallen met natuur lijke lijnen in het terrein (vergelijk foto II en IV). Het gebruik maken van door natuurlijke terreinbedekking over open terreingedeelten geworpen schaduw verdient aanbeveling (zie foto IV bij a). De ter weerszijden uitgeworpen grond zoomede de bodem en wanden van de loopgraaf kunnen gemaskeerd worden door daar tegen aan te brengen gekapte begroeiing gunstiger is boven het geheel een masker aan te brengen van hiervoren in pt. 2 om schreven constructie (c.q. vlechtwerk van geklemde wila's, waar op hier en daar begroeiing, b.v. zoden), dan wel door het naar elkaar toebrengen van zich ter weerszijden bevindende begroeiing. Bij uitzondering past men overdekking met zeilen toe (alsdan een ruw oppervlak vormen b.v. door besmeuren met klei of beleg gen met zoden) zeer gunstig doch tijdroovend is het wegvoeren van den uitgeworpen grond naar bedekt terrein. 575

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 31